Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Tarih - İŞTE HAKİKATİN TABLOSU /Mehmet KOCA - Yeni Kalemler
   
 İŞTE HAKİKATİN TABLOSU /Mehmet KOCA

 Yazı Boyutu

 Tarih : 04.04.2009 - 17:08:19


Tarih birçok gizli sırlarla doludur. Bazen bir rastlantı(tevafuk), bazen özel bir araştırma neticesi olarak gerçekler ortaya çıkar

 


“Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz

Gelmişiz dünyaya milliyyet nedir öğretmişiz”

M. Akif ERSOY

Tarih birçok gizli sırlarla doludur. Bazen bir rastlantı(tevafuk), bazen özel bir araştırma neticesi olarak gerçekler ortaya çıkar. Üzerinden asırlar geçmiş tarihî gerçeklerin ortaya çıkışı, asırlar önceki yaşayışı ve siyasi gücün varlığını gözler önüne sererek bugünlere taşıdığı gibi, ibret verici tabloları da karşımıza getirir. Bunun en güzel örneklerini Osmanlı’da görürüz.

Osmanlı’ya ait binlerce tarihî gerçek, asırlar sonra ortaya çıkıyor ve daha da çıkacak. Ancak, insanı düşüncelere sürükleyen bu tarihî gerçekler, acaba var olan gerçeklerin kaçta kaçı? Ya sahip çıkılmadığı için zaman aşımına uğrayıp kaybolanlar... Dikkat çekici bir husus da, üç kıtaya hükmetmiş ve varlığıyla dünya tarihinin akışına yön vermiş Osmanlı’nın fethettiği yerler bir kenara, hiç uğramadığı ülkelerde bile onun görkemiyle, ihtişamıyla karşı karşıya kalmak... İşte bir rastlantı sonucu karşılaştığımız o çok çarpıcı tarihî gerçeğin hikâyesi:

İsviçre’nin küçük bir kasabası olan Stein am Rhein’ın merkezinde, duvarları resimlerle süslenmiş beş katlı ahşap bina dikkati çeker. Tarihî bina, bugün müze olarak kullanılıyor. Avrupa’da “barış şampiyonu” olarak tanınan ünlü barış elçisi Rudolf Schmid’in doğduğu ev olan binanın ön cephesinde, elçinin İstanbul’da Osmanlı sultanına gidişini anlatan resimler ve yıllar sonra evi ziyaretinin kitabesi yer alıyor. Elçi, dört Alman kralını temsilen İstanbul’da Osmanlı sultanları ile barış görüşmelerinde bulunmuş, başarılarından dolayı da özel ödüller ve nişanlar almış.

Müze olarak kullanılan evinde, elçinin çalışma odasındaki dev tablo da her ziyaretçinin dikkatini çekiyor. Elçi, çok iyi tanıdığı Osmanlı’nın büyüklüğünü adeta tablolaştırmış. Zamanın ünlü ressamlarını çağıran elçi, hayranlık duyduğu Osmanlı sultanı ile yaptığı ve hiç unutamadığı görüşmesini ifade eden bir tabloyla bu anını günümüze kadar ölümsüzleştirmiş. Tablo oda duvarını baştan başa kaplıyor. Tabloda, Osmanlı tahtında oturan Sultan IV. Mehmed’in, tahta ilk çıkışı sırasında yanında vezirleriyle birlikte, gelen heyeti kabûlü yer alıyor. Alman İmparatoru’nun temsilcisi elçi Rudolf Schmid elinde sultana sunacağı mektupla beklemede. Elçi, daha sonra iki saray görevlisi tarafından sultanın huzuruna alınır. Elçi, henüz on iki yaşında olan Osmanlı Sultanı IV. Mehmed’in önünde diz çökerek kabûlünü rica edip selâmlar.

Barış elçisi Rudolf Schmid, elinde Osmanlı Sultanı ile imzaladığı barış anlaşmaları ve başarılarından dolayı Alman imparatoru tarafından kendisine hediye edilen, o zamanlar çok az kimsenin giyebildiği, özel kıyafetlerle bu pozu veriyor. 1643 yılında yaptırılan tablonun altına ise tarihe damgasını vururcasına şu notu yazdırır:

“Bu tabloyu gelecek bir tarihte görenler, belki şaşıracaklardır. Ancak 12 yaşında da olsa, bir Osmanlı sultanının karşısında diz çökmek, Avrupalı diplomatlar için bir şereftir.”

Bu notu okuyup da düşünmemek ve duygulanmamak ne mümkün. O gün ne idik, şimdi ne hale düştük... Bir zamanlar, Osmanlı’nın on iki yaşındaki sultanının önünde diz çöken Avrupalıyı göz önüne getirdikten sonra, şimdinin Avrupa’sı karşısındaki kendi halimizi düşünüp kahrolmamak elde mi?


  Editör :  Rıdvan GÖK

833 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  zaman

 Kategori ¬ Tarih

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 63
 Dün : 61
 Toplam : 142978
 Ip No : 35.168.111.204
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.