Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Merak Edilen Konular - MİRAS DAĞILIMI / FAZIL ÜÇER - Yeni Kalemler
   
 MİRAS DAĞILIMI / FAZIL ÜÇER

 Yazı Boyutu

 Tarih : 03.04.2009 - 20:33:42


Son şarkım, son şarkım, ümitle gerçeğe yol ara, yolların sonu var. Bir gün, dinecek fırtına; o zaman sen başla, sen başla ey şarkım, o zaman sen konuş, uyansın besteler, koşuşsun ümitler, hız alsın sevgiden.

 

Soru: İslâm hukukuna göre miras dağılımında erkek evlâda iki kız hissesi verilmesi, bazı kimselerce ve medyanın belli bir kesimi tarafından tenkit ediliyor. Mirasa ait olan bu konuyu, her türlü ön yargıdan uzak olarak, nasıl anlamalıyız?

Cevap: İslâm dini, insanı ve kâinatı yaratan Cenabı Allah tarafından gönderilmiştir. Hem insan hem de kâinatla ilgili her türlü kanun ve nizamı da o koymuştur. İnsanı ve kâinatı inceleyen bilim adamları, her ikisinin de kusursuz ve mükemmel olduklarında ittifak etmişlerdir. İnsanın gözünü yaratan Allah, ışığı yaratmayı da unutmamıştır. Ciğerlerimizi yaratırken havadaki oksijeni de bizim ihtiyacımıza uygun olarak hazır etmiştir…Yani insana ne lâzımsa, insan onu hiç zahmet çekmeden dünyaya geldiğinde yanı başında hazır bulmuştur. Çünkü O, her şeyi kusursuz bilir ve yaratır, öncelikle bunu unutmamak gerekir .

İkinci olarak, nasıl, bir mühendis kendi yaptığı bir makineyi herkesten daha iyi bilir ve tanırsa, onun düzgün çalışması için uyulması gereken kuralları bir kitapçıkla bize bildirirse; bizleri yoktan yaratan ve sahip olduğumuz her şeyi karşılıksız bize bahşeden C.Allah da bizim hakkımızdaki her şeyi bizden daha iyi bilir ve takdir eder. “Hem hiç yaratan yarattığını bilmez mi o, latif olan ve her şeyden haberdar olandır” (mülk suresi). Demek ki, O abes ve boş iş yapmaz ve söylemez; eğer bir şey söylemişse mutlaka bir hikmete ve faydaya binaendir.

Bütün bu açıklamalardan sonra gelelim sorumuzun cevabına; öncelikle Allah (cc), adildir ve hiçbir kuluna zulmetmez. Zulmü insanlar kendilerine ve birbirlerine yaparlar. İslam dini gönderilmeye başlandığında, gerek dünyada gerekse Arap yarımadasında korkunç cehalet hâkimdi. Bırakın kadının mirastan pay almasını, kadının esâmisi bile okunmuyordu. Çarşı-pazar alınıp satılıyor, insan olup olmadığı tartışılıyordu. Kız çocukları bir utanç vesilesi olarak görülüyor, bu sebeple de bazı ailelerce diri diri toprağa gömülüyordu. Kocası ölen bir kadın, bir yıl boyunca evinden çıkamaz, saçını yıkayamaz, saçına tarak vuramazdı. Kocadan miras almak şöyle dursun, kendisi, bizzat büyük oğluna veya kocasının akrabalarına miras olarak kalırdı Çocuklar annelerine isimleri ile hitap ederlerdi. Yapılan hakaretin ve atılan dayağın zaten haddi hesabı yoktu.… İşte durum vaziyet böyle idi. İslam güneşi daha doğduğu ilk günden itibaren bütün bu zulüm ve haksızlıklara savaş açmış ve kadının, erkeğin bir yarısı olduğunu belirterek; onun, erkekle insanlık ve kulluk noktasında eşit olduğunun altını çizmiştir. Erkeği dış işlerden sorumlu tutarken, evin idaresini, çocukların terbiyesi ve yetiştirilmesi vazifesini de anneye vermiştir . Anneyi, Allah(cc) ve resulünden sonra en çok sevilecekler sıralamasında ilk sıraya yerleştirmiş, eşlerine de: “Sizin en hayırlınız, eşlerine karşı yumuşak ve iyi davrananınızdır” buyurarak kadınları onore etmiştir. Biz bu dönemde, kadınların, erkeklerin sahip olduğu tüm hakları kazandıklarını görmekteyiz.

Bu fasıldan sonra gelelim kadınların mirastan neden yarım erkek hissesi aldığının hikmetlerine:

Birinci olarak; erkek evlada yüklenen sorumluluklar, kız evlada yüklenenlerden daha fazladır . Meselâ, evlenen bir kız, eğer kocası istemezse yaşlı ve bakıma muhtaç olan anne–babasına bakmak zorunda değildir. Halbuki erkek evlâdın böyle bir serbestisi yoktur. O, her halükârda anne babasına bakmak zorundadır.Üstelik anne –baba da oğlunun yanında daha huzurlu olacaktır.

İkinci olarak: evlenmemiş kız kardeş , eğer anne baba da yoksa abisinin yanında kalacaktır. Çünkü ablasının yanında kalması uygun olmaz.

Üçüncü olarak: evlenmiş, ancak eşinden ayrılmış kız kardeşin de eğer anne-babası yoksa çocukları ile birlikte sığınabileceği liman, yine erkek kardeşinin himayesidir.

Dördüncü olarak: örfe göre evin geçiminden sorumlu olan erkektir. Bu sebeple de kız istemelerde :”oğlunuz ne iş yapar kızımızı geçindirebilir mi?” diye sorulması ayıp sayılmazken ”peki sizin kızınız ne iş yapar oğlumuzu geçindirebilir mi ?”diye sorulması ayıp sayılır. Yani, erkeğin ekonomik olarak güçlü olması, hem kendi eşi, hem de kız kardeşleri açısından daha iyidir.

Beşinci olarak : zaten babanın sağlığında iş yerinde atölye veya dükkânda babası ile birlikte çalışarak o malın kazanılmasına katkıda bulunan genelde erkek evlâttır. Kız kardeş ise ev işlerinde annenin yardımcısıdır. Boş zamanlarında ise ilerde kuracağı yuvası için çeyiz işleri ile uğraşır. Evlendiğinde de bu çeyizlerini yeni evine götürür. Yani askere gidene kadar baba ile birlikte o malın kazanılmasında erkek evlâdın hissesi pek büyüktür.

Son olarak: erkek evlenirken, eşine mehir vermek zorundadır; yani erkek, mirasta bir kız hissesi fazladan alırken kız da evlenirken altın para ve değerli eşya cinsinden belli bir mala sahip olmaktadır. Erkek ise yine bu mehiri başka bir kıza vermek durumundadır. Üstelik erkek babasından iki hisse alırken evlendiği kız da kardeşleri gibi bir hisse getirmektedir. Yani her hâlükârda eşitlik yine sağlanmaktadır.

Fazıl ÜÇER

Din kültürü ahlak bilgisi öğretmeni


  Editör :  Rıdvan GÖK

2210 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 6 Puan Verildi
 Kaynak :  Rıdvan GÖK

 Kategori ¬ Merak Edilen Konular

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 49
 Dün : 80
 Toplam : 182219
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.