Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
İktibas - Okul-İnsan Olmak / Rüstem BUDAK - Yeni Kalemler
   
 Okul-İnsan Olmak / Rüstem BUDAK

 Yazı Boyutu

 Tarih : 03.04.2009 - 20:13:56


Okul denince akla hemen binaları, sınıfları, bahçeleri, spor salonları olan yer akla gelir. Oysa bu tür kurumsal okullar yanında sivil, bireysel okullar vardır. Bir çok insan ve kurumdan eğitim almış, ömrünü ilme adamış, kendini insanlara vakfetmiş,

 

Okul-İnsan Olmak / Rüstem BUDAK

Okul denince akla hemen binaları, sınıfları, bahçeleri, spor salonları olan yer akla gelir. Oysa bu tür kurumsal okullar yanında sivil, bireysel okullar vardır. Bir çok insan ve kurumdan eğitim almış, ömrünü ilme adamış, kendini insanlara vakfetmiş, bilgi ve donanımıyla tek başına okul olan veya okullaşanlar vardır. İnsanların, kendilerinin içinde bulunduğu çıkmazlar için çözüm yolları üretirler. Ama onlar bundan önce insanlığın bulunduğu durum için derin bir ıstırap ve acı hissederler. Peygamberlere gelen vahiy bile öncelikli olarak onların insanlık için duydukları endişelerin cevabıdır. Onları insanlar kolay kolay fark etmedikleri gibi fikirleri uğrunda bir çok engel ve zorluklarla karşı karşıya bırakılırlar. Hemen yanı başındadırlar insanların ama insanların farklı endişeleri onların görülmelerini engeller. Onların arkalarında devletler, örgütler, vakıflar yoktur. Tek güç ve dayanakları insanlara kurtuluşları için ortaya koydukları teklifleri ve fikirleridir.

Karşılıksız bir adanış içindedirler. Çok az bulunmasına rağmen etki ve güçleri çok büyüktür. Kriz anlarında, toplumsal çıkmazların çoğaldığı, sorunların düğümlendiği, aklın yok edildiği anda ortaya çıkıverirler. Yazılı ve sözlü yollarla ifadelendirdiği görüşler insanların ufuklarında yeni pencereler açılmasına vesile olur. Toplumsal hayatın içinde dinamik sigorta gibidirler.

Böyle bir insan olmanın süreci nasıl işler bir de ona bakalım. Öncelikle iyi bir bilgi ve üretmeye dayanan, yenilenmeye açık zihni yapısı temayüz etmiş olmalıdır. Hiçbir çıkar ve menfaat gözetmeden insanlığa adanmış olmalıdır. İnsanları değişen şartlar ve imkânlar karşısında el feneri olan bilgisiyle yol gösterir. Onların çoğunun prof. ve benzeri ünvanları yoktur. Sessizce yaşarlar ve çoğu kez öldükten sonra değerleri anlaşılır. Eserleri vasıtasıyla eğittikleri-yetiştirdikleri binlerce- milyonlarca öğrencileri vardır. Öyle öğrenciler ki zorla oturtulup ders dinlemek zorunda bırakılan değil, gönüllü olarak talip oldukları fikirleri anlamak, yaşamak, anlatmak için hiçbir karşılık beklemeden büyük bir çaba içerisine girerler. Bunlar hayatlarını adadıkları değerleri, hedefleri için verdikleri emeklerin hâsılası olan düşüncelerden istifade etmek için onların etrafında halkalanırlar.

Tarihi süreklilikte bu tek kişilik okullar çoğu kez devletlerin, imparatorlukların daha etkili hatta kurucusu-yönlendiricisi olmuşlardır. Birçok olayların arka planında yer almış ve düşünceleri ile beslemiş, desteklemişlerdir. Gece karanlıklarındaki yıldızlar gibi halklarının önünde yol gösterici olmuşlardır. Bazen bir önder, bazen bir bilge, bazen acıları paylaşan vatandaş olmuşlardır. Aristo, Sokrates, Konfüçyüs, Budha, Mevlana, Yunus Emre, Cemil Meriç, Kemal Tahir, Halil Cibran, Nurettin Topçu, Muhammet İkbal, İsmet Özel, Hilmi Yavuz, Necip Fazıl, Mehmet Akif, Sezai Karakoç ve diğerleri… Doğuda ve batıda nice isimsiz olan ama yaşantıları, fikirleri ile sessiz ve derin okul olan şahsiyetlerinde varlığını unutmamak gerekir.

Bunlar bilginin sivil temsilcileri olarak bin bir emekle yaptıkları okullarında ücretsiz ders verirler. Tek bekledikleri karşılık vardır ve bu ancak onları tatmin eder: Anlaşılmak. Yanlış anlaşılmak veya fikirlerinin insanların zararına kullanılmaya vesile kılınması onları en çok üzen şeydir. Bir ömür boyu bilgi ve hikmetin izinde gerçeklerin izini takip ederler. Tarih bu tek kişilik okulların -üniversitelerin toplumların dönüşümüne nasıl katkıda bulunduklarına şahittir. Onların binaları, teknolojik donanımları ve türlü imkânları belki yoktu ama tek başlarına sahip oldukları misyonu en iyi şekilde temsil ettiler.

Kurumsal okulların içinde kendi başına bir okul olabilen kaç öğretmen vardır? Özlemini çektiğimiz ve tarihte binlerce örneği olan okul- öğretmenler yeniden tarih sahnesinde ki yerini alabilmesi gerekiyor. İnsanlığın vicdanı, sorunların çözümü olacak öğretmen insanlığın önünde tarihsel yürüyüşüne devam etmelidir. Okulu kapsayabilen öğretmenler okulu asli işlevine kavuşturabilirler. Eğitim bir ekip anlayışıyla yürütülmesi gereken bir alan olabilir ancak kendi var oluşundaki zenginliği ortaya koyup paylaşamayan bir sürecin hiç kimseye katkısı olamayacaktır.

Var olduğumuz her anda ve her yerde bir okul olmak veya bir okulun öğrencisi olmak lazımdır. Öğreneceği veya öğreteceği bir şeyi olmak bilgeliktir. İkisinin bir arada olduğu anlar çoğunluktadır. Bu durumlardan herhangi birinden beri olmak insanın var oluşunu anlamsızlaştırır.

Yanı başımızda fark edemediğimiz kaç okul- insan var? Nerededir bunlar? Onlara ihtiyaç duyduğumuzda nasıl bulabiliriz? İnsanların daha çok öldükten sonra değerinin bilindiği ve takdir edildiği toplumumuzda onları bilmenin ve tanımanın vakti geldi de geçmiyor mu?

 (http://www.cemaat.com/okul-insan-olmak)


  Editör :  Rıdvan GÖK

623 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Rıdvan GÖK

 Kategori ¬ İktibas

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 6
 Bugün : 36
 Dün : 103
 Toplam : 165313
 Ip No : 18.204.2.190
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.