Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Hikâye - ÜVEY ANNENİN GÖZÜYLE- PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER/ Veda Nur KELEŞ - Yeni Kalemler
   
 ÜVEY ANNENİN GÖZÜYLE- PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER/ Veda Nur KELEŞ

 Yazı Boyutu

 Tarih : 01.04.2009 - 13:15:36


Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken, ben anamın-babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, ülkenin birinde bir kral ve güzeller güzeli kızı Pamuk Prenses yaşarmış.

 

-ÜVEY ANNENİN GÖZÜYLE-

PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken, ben anamın-babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, ülkenin birinde bir kral ve güzeller güzeli kızı Pamuk Prenses yaşarmış. Pamuk Prenses’in bir de kötü kalpli üvey annesi varmış…” diye başlayan bu masalı, eminim ki, anneniz ya da babanız siz uyumadan önce, birçok kez anlatmıştır sizlere.

Ben kimim biliyor musunuz? Pamuk Prenses’e kötü davrandığımı düşünüp, kendisinden nefret ettiğiniz o üvey anne…

Aslında bana büyük haksızlık ediyorsunuz. Olaylar size anlatıldığı gibi olmadı hiçbir zaman. Ben Pamuk Prenses’i çok seviyorum. Kendi kızım olsaydı, bu kadar sevebilirdim ancak. Yaptığım şeyleri de onu kurtarmak için yaptım. Ancak herkes, beni yanlış anladı. Şimdi sizlere her şeyin doğrusunu anlatacağım.

Bir büyücü olduğumu kabul ediyorum. Biraz da güzelliğime düşkünüm. Aynama her sabah; “Ayna ayna söyle bana, benden güzeli var mı bu dünyada?” diye bu yüzden soruyorum. Ayna da her seferinde, “Pamuk Prenses’in, dünyanın en güzeli” olduğunu söylüyor. Sakın Pamuk Prenses’i kıskandığımı düşünmeyin; onun güzelliğiyle gurur duyuyorum.

Bir büyücü olduğumu söylemiştim ya, aman beni yanlış anlamayın. Ben insanların mutlu olmaları için büyü yaparım. Ama bunu kimse bilmez. Ne hikmetse, benim ‘kötü kalpli bir büyücü’ olduğumu düşünürler hep.

Pamuk Prenses çok güzel bir kızdı. Kar gibi beyaz teni, kan kırmızısı dudağı, insana huzur veren masmavi gözleri vardı. Ülkedeki herkes onun güzelliğine hayrandı. Ama kötü kalpli bir büyücü, Pamuk Prenses’i çok kıskanıyor olmalıydı ki, ona büyü yapmıştı. Bir gün sihirli küreme bakarken öğrendim bu büyü işini.

Pamuk Prenses’in üzerindeki büyüyü bozabilmem için onu saraydan uzaklaştırmam gerekiyordu. Kral’a ve Pamuk Prenses’e bunu anlatsaydım, bana inanmayacaklarından adım gibi emindim. Ben de bir plân yapıp, Pamuk Prenses’i büyüden kurtarmaya karar verdim. Saray’dan bir avcıyla konuşup, Pamuk Prenses’i uzaklaştırmasını istedim. Avcı da “bir miktar altın vermem karşılığında” isteğimi kabul etti. Avcıya güvenmiştim. Ama hata etmişim. Avcı, Pamuk Prenses’i saraydan uzaklaştırdı uzaklaştırmasına, lâkin dönünce, hakkımda ileri geri laf etmiş.

Gelelim Pamuk Prenses’e… “Pamuk Prenses’in büyüden kurtulması için her şeyi ayarladım” demiştim ya; ormanda yaşayan Yedi Cücelerle de konuşup, ‘Pamuk Prenses’i bir süre evlerinde misafir etmelerini’ dahi düşünmüştüm. Yedi Cücelere güveniyordum, iyi insanlardı hepsi de.

Pamuk Prenses’i kurtarma plânımın gereği olarak, ona ‘sihirli bir elma’ yedirmem gerekiyordu. Yedi Cücelerin evine gidip Pamuk Prenses’e elmayı yedirecektim ve o da derin bir uykuya dalacaktı. Daha sonra da yakışıklı bir prens gelip Pamuk Prenses’i öpecekti; böylece, daldığı derin uykudan uyandığı vakit, üzerindeki büyüden tamamen kurtulmuş olacaktı. Pamuk Prenses’i kurtarabilmem için bütün bunların mutlaka yapılması gerekiyordu.

Ormana, Yedi Cücelerin evine giderken, kimsenin beni tanımasını istemiyordum. Bu sebeple, yaşlı bir kadın kılığına girip, öyle yola çıktım. Ormandaki eve varınca, Pamuk Prenses’ten su istedim, o da getirdi. Ben de karşılığında, ona o sihirli elmayı verdim. Elmayı durup dururken verseydim, belki de Pamuk Prenses kabul etmeyecekti. Bu yüzden böyle bir yola başvurdum.

Pamuk Prenses, sihirli elmayı yedi ve o derin uykusuna daldı. Yedi Cüceler, Pamuk Prenses’in öldüğünü zannederek beni suçlamaya başladılar. Olup biteni anlatmaya çalıştım, ama nafile. Bana inanan mı var?

Sonunda, bildiğiniz gibi, o yakışıklı Prens gelip Pamuk Prenses’i öpünce, büyü de bozulmuş oldu. Üstelik Prens’le birbirlerine âşık olup evlendiler.

Pamuk Prenses’i kurtarmak için onca şey yaptım, ama herkes beni yanlış anladı. Şimdi siz söyleyin bana, Allah aşkına, Pamuk Prenses’i kurtarmakla ona kötülük mü etmiş oldum?

Veda Nur KELEŞ

(Selçuk Ün. İlköğretim Matematik Öğretmenliği)


  Editör :  Rıdvan GÖK

462 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 6 Puan Verildi
 Kaynak :  Rıdvan GÖK

 Kategori ¬ Hikâye

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 31
 Dün : 70
 Toplam : 143016
 Ip No : 3.233.229.90
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.