Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Makale - NİMETİN ŞÜKÜR VAZİFESİNİN İFASI GEREKİR / SENA MUCURLU - Yeni Kalemler
   
 NİMETİN ŞÜKÜR VAZİFESİNİN İFASI GEREKİR / SENA MUCURLU

NİMETİN ŞÜKÜR VAZİFESİNİN İFASI GEREKİR / SENA MUCURLU
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.02.2012 - 20:09:33


Nimetin asıl anlamı Allahın bize bahşettiği her şey nimettir. Terim anlamı ise iyilik, ihsan, lütuf, atiyye, inam, hayırlı mal, servet, varlık, yiyecek, içecek ve ekmek gibi manalar için kullanılır. ..

 

NİMETİN ŞÜKÜR VAZİFESİNİN İFASI GEREKİR / SENA MUCURLU

 

     Nimetin asıl anlamı Allah’ın bize bahşettiği her şey nimettir. Terim anlamı ise iyilik, ihsan, lütuf, atiyye, in’am, hayırlı mal, servet, varlık, yiyecek, içecek ve ekmek gibi manalar için kullanılır. Kuran’da kırk yedi yerde nimet kelimesi doksan yedi yerde de nimetle aynı kökten gelen kelimeler geçmektedir. Nimet Kuran’da rahmet ve rızk kelimeleri ile ilgili son derece alakalı ve yakın anlamda kullanılmıştır. Rızk insan ve insan dışı varlıkları için kullanılırken nimet yalnız insanlar için söz konusudur.

    Rabbimiz ( c.c ) :

 ‘And olsun ki biz insanlara tarafımızdan bir rahmet (sağlık ve servet gibi bir nimet) tattırırda sonra onu ondan çekip alırsak, muhakkak o, (hemen önce ki nimetleri unutan) çok ümitsiz ve çok nankör bir kimse olur.’[1]

  ‘Yine and olsun ki kendisine dokunan zarar (ve sıkıntı)’dan sonra, ona nimeti( ve rahatı) tattırırsak mutlaka insan ‘ başımdan kötülükler gitti.’ der ( şükrü unutur) Doğrusu o böbürlenir durur.’buyurmuştur.

Tefsirinde ise insanın bu sefil nitelikleri burada kâfirlerin de aynı durumda olduklarını sergilemek için zikredilmiştir.

    Rasullullah(sav) onları Allah’a isyanlarının sonuçlarına karşı uyarınca onunla şu mealde alay etmişlerdi.”deli misin sen? Bizim kudret ve refahımızı görmüyor musun? Hayatın bütün nimetlerini tatmaktayız ve çevremizdeki her şeye herkese hükmetmekteyiz. Nasıl oluyor da bize gelecek bir azaptan haber verebiliyorsun? Hangi gerekçeyle?

Yani bu böbürlü davranış bu ayette sözü edilen sefil insan karakteriyle ilgilidir. İnsan tabiatı gereği sahte ve suni bir yapıya sahiptir ve derin düşünceden acizdir. Bu yüzden huzura erip, kudret sahibi olduğunda zevkine düşkün kibirli ve böbürlü bir hal alır. O kadar ki herhangi bir ihtimalin bu mutlu şartları sona erdirebileceğini hayal etmek bile istemez. Ama işler bir gün tersine döndüğünde de umutsuzluğun heykelleşmiş biçimi haline gelir ve orada burada kötü talihinden şikayete başlar.Hatta Allah’ı suçlamaktan ,o’nun uluhiyetine(yüksek makamına)hakaret etmekten bile geri durmaz.Fakat talihi tekrar döndüğü zaman uzak görüşlülüğü,bilgi ve başarısıyla övünmeye başlar.kafirlerin Hz peygamber’e(sav) cevap yetiştirmeye çalışırken böyle sahte ve suni bir karakter sergilemelerinin nedeni budur.Allah’ın cezalarını tecil yani ertelediğini unuturlar.Oysa Allah bu mühleti onlara içinde bulundukları saçmalık üzerinde düşünebilmek,kendilerine tanınan bu süre içerisinde yollarını belirleyebilmek için ve kendilerini refahlarının derin temelleri olduğunu ve bundan sonra da hep olacağını sanıp aldatmasınlar diye vermiştir. Rasullullah(sav) şöyle buyurmuştur; ‘İki büyük nimet vardır. İnsanların çoğu onlar hususunda aldanmıştır.  SIHHAT VE BOŞ VAKİT!’[2]

Biz insanlar sağlığımızın kıymetini hastalanınca anlarız.Boş vakitlerimizin kıymetini zaman sıkıntısı çektiğimizde anlarız.Sağlığına veya boş vakitlerine şükreden çok azdır.

Allah(c.c):

Hani Rabbiniz (size) şöyle bildirmişti; ‘Andolsun ki, eğer şükrü yerine getirirseniz, elbette size (nimetimi) arttırırım. Eğer nankörlük ederseniz azabım hiç şüphesiz çok çetindir. buyurdu.[3] Yani şükran borcunun yerine getirilmesi nimetin artmasını, şükran borcunun yerine getirilmemesi kanaat, huzur ve rahatlık gibi duygulardan mahrum olunmasıdır. Bu da insanı sıkıntıya düşürür. Ebu Abdullah el-Harisür Razi demiştir ki:”Allah Teala peygamberlerinden birine vahyetti ki, ‘Filan kulumun ömrünün yarısını fakirlik, yarısını da zenginlik ile geçirmesine hükmettim.Kendisine sor,hangisini evvel isterse onu vereceğim.’ O peygamber bu kulu çağırdı ve gelen vahyi haber verdi. Adam:” Ailemle istişare edeyim.” dedi. Hanımı: ’Zenginliği evvel tercih et.’ dedi. Adam: ”Zenginlikten sonra fakirlik zordur. Ama fakirlikten sonra zenginlik ise tatlıdır.”dedi.Hanımı:”Bu hususta benim sözümü tut.”dedi.Adam peygambere gelip zenginliği evvel tercih ettiğini bildirmiş.Allah o kuluna bütün zenginlik kapılarını açtı.Hanımı dedi ki:Eğer bu nimetin ömrümüzün sonuna kadar devam etmesini istiyorsan Allah’ın kullarına karşı cömert ol.Kendine bir elbise aldığın zaman bir fakire de al.Adamın ömrünün yarısı böyle şükür içinde geçince Allah o peygamberine vahiy etti:”Ben o kulumun ömrünün yarısını fakr  yarısını da gına ile geçirmesini takdir etmiştim.Fakat gördüm ki  o kulum bütün nimetlerime şükretti.Şükür ise nimetin ziyadesini ve devamını vacip kılar.Ömrünün geri kalan kısmını da zenginlikle geçirmesini takdir ettiğimi kendisine müjdele.”  Allah (c.c) “Üstelik sizde nimet adına ne varsa hepsi Allah’ındır. Yine size bir sıkıntı dokunduğu zaman da yalnız ona sığınırsınız. Sonra sizden o sıkıntıyı aç(ıp kaldır)dığı zaman içinizden bir kısmı Rablerine ortak koşarlar (putlara bağlılık gösterirler.) Böyle yapmaları kendilerine verdiğimiz (nimetler)e nankörlük etmelerinden dolayıdır. Öyleyse (dünya da şimdilik) eğlenedurun, yakında(başınıza ne geleceğini)bileceksiniz!”[4] Sıkıntıya düştüğünüzde başkasına değil Allah’a yalvarmanız onun birliğinin bir ispatıdır. O sizin kalplerinizde yer etmiştir. Edindiğiniz tanrılar tarafından baskı altına alınan gerçek tabiatınız sıkıntı zamanlarında elinizde olmadan yüzeye çıkar ve Allah’a yalvarır. Çünkü o günde gerçek kuvvete sahip başka tanrı rab ve mabut tanımaz. Örneğin geçen senelerde ramazan ayında Konya’daki deprem herkesi telaşa düşürdü. Deprem olmadan önce camiler bomboşken deprem olduktan sonra camiler ağzına kadar doldu. Oysa aradan yıllar geçince sanki hiç kimse o depremi yaşamamış farz ederek korkusuzca o kötü hayatlarını yaşamaya devam ettiler. Birde rabbimiz şöyle buyuruyor; “Sonra and olsun ki, o gün (size verilen) nimetlerden sorulacaksınız.”[5]

Yani burada da Allah’ın huzurunda bu sorguya, kesin inanan insanın yaşantısı, İslam’a uygun olur ve şükrün gereğini yerine getirir. Helal kazanır, helali harcar. Lüksten israftan kaçınır ve infak etmesini bilir.

BULUT, YAĞMUR, RÜZGÂR, AYNI GÜZELLİĞİ İLE GÜNEŞİN HASRETİNİ KENDİ EMRİNDE TUTAN VE BUNLARIN TE’SİRİYLE İNSANAĞLUNUN YAŞAMASINI TE’MİN SIHHAT VE AFİYETİNİ DEVAM ETTİREN HZ ALLAH’IN SAYISIZ NİMETLERİNİ BİLİP CÜMLEMİZİ ŞÜKÜR VAZİFESİNİN İFASINA GAYRET EDEN SALİH KULLARINDAN EYLESİN. BÖYLE BİR NİMETİN LÜTUF VE İHSANINI TAKDİR ETMEYEN NANKÖR KULLARINDAN EYLEMESİN.                              AMİNNNNNNN!!!!!!!!! 

 

SENA MUCURLU

Konya Anadolu İmam-Hatip Lisesi


[1] Hûd Suresi, 11 / 9,10

[2] Buhârî, Rikak, 1.

[3] İbrahim Suresi, 14/7

[4] Nahl Suresi, 16/53,54,55.

[5] Tekâsur Suresi, 102/8.


  Editör :  Rıdvan GÖK

687 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Makale

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 48
 Dün : 80
 Toplam : 182218
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.