Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - TARİHTEN BİR İBRET ÖRNEĞİ /Abdurrahman Karaağaç - Yeni Kalemler
   
 TARİHTEN BİR İBRET ÖRNEĞİ /Abdurrahman Karaağaç

TARİHTEN BİR İBRET ÖRNEĞİ /Abdurrahman Karaağaç
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.02.2012 - 22:59:48


Lidya Kralı Krezüs, İsadan önce 560-546 yılları arasında hüküm sürmüştür.Lidya Devleti, Batı Anadoluda Gediz ile Küçük Menderes ırmakları arasında olup,başkenti Sardes(Manisada) idi.Babası Kral Alyattesden sonra kral olan Krezüs zamanında...

 

TARİHTEN BİR İBRET ÖRNEĞİ /Abdurrahman Karaağaç

                    Lidya Kralı Krezüs, İsa’dan önce 560-546 yılları arasında hüküm sürmüştür.Lidya Devleti, Batı Anadolu’da Gediz ile Küçük Menderes ırmakları arasında olup,başkenti Sardes(Manisa’da) idi.Babası Kral Alyattes’den sonra kral olan Krezüs zamanında Lidya devleti gücünün doruğuna çıkmıştı.Ege’de Efes’ten başlayıp, Sardes’ten geçen ünlü ‘’Kral Yolu’’ Mezopotamya’da Ninova şehrine ulaşıyordu.Ticaret sayesinde Lidya Devleti ekonomik zenginliğe ulaşmıştı.

                    Krezüs, Sardes şehrinin ortasından geçen Pactolos ırmağının yanındaki Musadağ’dan getirdiği altın tozlarını kurduğu rafineride külçe haline getirerek, hazinelerini tepeleme altınla doldurmuştu.Kendi adına ilk defa altın para basan kral olarak tarihe geçti Krezüs.Ancak bu zenginliği onun ve krallığının sonunu hazırlayan etkenlerden biri oldu.

                    Paranın elde edemeyeceği hiçbir şey olmadığına inanan Krezüs, paralı bir ordu kurdu.Tabii ki bu ordunun askerleri vatan hissiyle savaşmıyorlardı.Krezüs, çevresindeki 11 krallığı ele geçirdi.Gözünü Kral Yolu’nun doğusuna hakim olan Perslere çevirdi.Bu sırada Perslerin başında Kyros kral idi.Krezüs , Kyros ile savaş hazırlıklarına girişti.Önce sahte tanrılarına hediye sunmaya başladı.Yunanistan’da bir kehanet merkezi olan Delphoi’deki Apollon putuna 250 kg. ağırlığında altından bir kazan ile 132 cm. boyunda bir altın heykel gönderdi.

                    Savaş hazırlıklarında iken bir gün Atina’lı ünlü filozof ve kanun yapıcı Solon Krezüs’ün yanına gelmişti.Krezüs onunla konuşurken, gücüne ve zenginliğine güvenerek Solon’a bir soru yöneltti:

                   -‘’  Söyle bakayım Solon! Dünyanın en mesud adamı kimdir?’’Krezüs onun kendisini söyleyeceğini bekliyordu.Solon ise:

                   -‘’ Ben bir kimsenin sonunu görmeden onun en mesud kişi olduğuna hükmetmem!’’

                    Bu cevap Krezüs’ü şaşırttı ise de gururu hakikati anlamasına engel oluyordu.

                    Bu sırada gözü Lidyalıların hazinelerinde olan Pers Kralı Kyros, Krezüs’ten daha erken davranarak kalabalık ordusuyla Kızılırmak’ı süratle geçti.İki ordu Salihli ovasında M.Ö 546’ da karşılaştı.Lidyalılar Perslere yenildiler.Sardes’e sığınan Krezüs,14 gün direndikten sonra Perslere teslim oldu.

                    Debdebeli krallık bir anda yokolmuştu.Pers kralı, yakaladığı Krezüs’ü yakarak tanrılarına kurban etmek istedi.Odun yığınları hazırlandı.Krezüs bu yığının içinde bir direğe bağlanmıştı.Yakılacağı anı bekleyen Krezüs’ün ağzından;’’Solon… Solon…haklıymışsın Solon!’’ sesleri duyulmuştu.Tam odunlar ateşlenecekken Pers Kralı görevliyi durdurdu ve Krezüs’ü yığından indirtti.Pers Kralı, Solon’un kim olduğunu sordu.O da ‘’tüm kralların dinlemesi gereken biriydi,bana da,’herşeyin sonuna bakmalı’ demişti’’ dedi ve gözlerinden yaşlar döküldü.Kyros bu sözlerden çok etkilenmişti.kendisi de bir kraldı,aynı durum onun da başına gelebilirdi.Krezüs’ü affetti ve onu yanına alarak ülkesi İran’a götürdü.

                      Krezüs ile Kur’an’da adı geçen Kapitalist Karun arasında benzerlik olduğu düşünülerek çoğu zaman Krezüs, Karun adıyla tanınır olmuştur.Hatta Batı Anadolu’dan Amerika’ya kaçırılan kıymetli eserlere ‘’Karun Hazineleri’’ adı verilmişti ki bunlar arasında en harikulade olanı ‘’Kanatlı deniz atı broşu’’ idi.Dilimizde ‘’Karun kadar zengin’’ deyimi de meşhurdur.

                      Şimdi Kasas Suresi, 76-82. ayetlerde anlatılan Karun kıssasını naklediyorum:

                      ‘’Hakikaten Karun, Musa’nın kavminden idi de onlara karşı bagy (azgınlık,şımarıklık) etmişti.Ona öyle hazineler vermiştik ki anahtarları cidden güçlü kuvvetli bir bölüğe ağır geliyordu. O vakit kavmi ona şöyle demişti:’ Güvenme, çünkü Allah güvenenleri sevmez ve Allah’ın sana bu vergisi içinde sen ahret evini ara ve dünyadan nasibini unutma* da Allah’ın sana ihsan ettiği gibi ihsan et ve yeryüzünde fesad arama, çünkü Allah müfsidleri sevmez!’

                       ‘ Ben ona sırf bendeki bir ilim sayesinde nail oldum’ dedi.Allah’ın ondan evvel kurun (nesiller) içinden kuvvetce ondan daha şiddetli ve cemiyetce ondan daha kesretli nice kimseleri helak etmiş olduğunu bilmiyor muydu? Mücrimler günahlarından sual de olunmaz.

                       Derken, zineti içinde kavmine karşı huruc etti(kavminin karşısına çıktı), dünya (alçak) hayat’ı arzu edenler ‘Ah’ dediler, ‘ne olurdu şu Karun’a verilen gibi bizim de olsa! O cidden büyük bir bahtiyar!’

                       Kendilerine ilim verilmiş olanlar ise ‘yazıklar olsun size’ dediler; ‘Allah’ın sevabı, iman edip salah ile çalışan kimseler için daha hayırlıdır, ona ise ancak sabredenler kavuşturulur!’

                       Derken biz onu, hem de sarayı ile yere geçiriverdik, o vakit Allah’a karşı yardımına gelecek taraftarları da olmadı, kendini kurtaracaklardan da değildi.

                       Dün onun mevkiini temenni edenler de bu sabah şöyle diyorlardı;’ Vay be, demek ki Allah rızkı kullarından dilediğine seriyor ve kısıyor, eğer Allah bize lutfetmeseydi, bizi de batırmıştı.Ayy! Demek ki hakikat bu, kafirler felah bulmayacak!’

 

*Dünyadan nasibi bazıları ‘helal dünya rızkı ve meşru dünya zevki’ diye anlamak istemişlerse de o geçici dünyanın kendisi demektir.Asıl dünyadan nasib ise’Dünya ahiretin tarlasıdır’ sözü gereğince ahiret için dünyadan faydalanmaktır, ahrette kalacak ameldir; yoksa dünyadan nasib nihayet bir kefendir! ( Elmalılı Hamdi Yazır; Hak dini Kur’an Dili Tefsiri, V.Cilt, s. 3755 )

              ‘’Bir kefen alma telaşı ile yokluk çölünden varlık pazarına birkaç çıplak gelmiştir.’’

 

Kaynaklar:

1-www.wikipedia.org

2-www.turcebilgi.com

3-www.nuveforum.net

4-www.anadoluuygarlıkları.com

5-www.ozlusozler.gen

6-www.eksisozluk.com

7-Historia, Heredot.

8-Elmalılı Hamdi Yazır Kur’an Meali; Dücane Cündioğlu, s.393-394, İslamoğlu Yayınları.

                                                                                                                     21/02/2012

Abdurrahman Karaağaç


  Editör :  Rıdvan GÖK

954 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 52
 Dün : 80
 Toplam : 182222
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.