Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ - Yeni Kalemler
   
 

Doğan KARA ¬

Doğan KARA

 ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 03.02.2012 - 20:43:37


İsmi Levh-i Mahfuzda Kainatın Yaratıcısıyla bir anılan alemlere rahmet Sultanım, gönül iklimimizin cism ü natüvanın canı Efendim, Veladetinle aydınlandı kainat, herkes bilsin ki senden önce gündüz senden sonra gece yok bize... Selam Sana Ey Nebi..

 

ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

 

(Esselatü Vesselamü Aleyke Ya HABİBALLAH)

 

          Selam ki her kelamdan ötedir. Allah’ın selamı Allah’ın sevgilisinin üstüne olsun. Gönül sarayımızın sultanı; kâinatın efendisi; âlemin, nice âlem-i gülzarların ve de nübüvvet gülşeninin ilk ve son gülü, en sevgili gülü; dikenlerin önünde boyun eğdiği, boyunların kıldan ince kesildiği, evvelde ve ezelde olan ahirde de yegâne ümmid-i şefaatimiz; nebilerin bile felaha ermek için kapısına geleceği ve onun ümmetinden olmaktan başka şeref tanımadığımız Efendimiz!

        Sultanım, Allah’ın sevgilisi olan Şah-ı Mümecced’im sen ki Âdem Aleyhisselam yaratılmadan evvel nübüvvet revnakına kavuşan ve mübarek nurundan kâinatın halk edildiği, dağ u taşın bir tebessümüyle titrediği, kuru hurma kütüklerini hicranıyla giryan eden ve bizleri de hasretinin aşılmaz denizlerinde gark eden Efendimizsin.

       İştiyak kokan muhayyilelerimizle yallarını gözledik rüyalarda. Gözümüze uyku, senin tezahürüne mazhar olma ümidiyle girdi. Gözyaşlarımız, bu girye-i efganımız gönül diyarımızın çukurlarını doldurdu da hicranımızdan nice denizler peyda oldu. Kâinatın uğruna yaratıldığı, “Levlak” sözü ile kâinatın varlık müsebbibi ve Yüce Yaratıcı’nın aşkına vasıl olan Efendim! Kirli ağızlarımızla ismini andık kara gecelerde. Rabb’imden şefaat hasretinin visale dönüşmesini diledik. Vallahi biz senin sevgini, biz senin ümmetin olma şerefini hakkıyla hak edemedik.

        Nice sahabeler, ömürlerini senin yolunda, Kur’an yolunda, din-i İslam’ın muzaffer yolunda harcadılar. Arşı ayakta tutan ismini yüceltmek için çabaladılar. Bizler; senin aşkınla tutuşmadan, seni henüz tanımadan sana hitap etmenin cüretinde bulunduk. Efendim, sen ki merhametini Yüce Rabb’imizin külli mevcudiyetinden aldın, sen ki küfür kokan acizleri dahi affına mazhar kıldın. Bizleri de affet! Cümle beşerin haşrolunduğu o zor günde “Bunlar da benim ümmetimdir” diyerek lütfunu eksik etme bizden Efendim.

       Hani Murad-ı Salis Han, bir sabah hab-ı gafleten uyanamamıştı da “Uyan ey gözlerim” diye feryad etmişti. “Ya Rab beni Resul’ün sancağı dibinde haşret!” diye seslenmişti. Rabb’im duamızı kabul etsin de bizleri senin sancağın altında haşretsin, ruz-i mahşerde hor ve kederli uyandığımızda, günahlarımızla titrerken yüce sancağının gölgesinde ateşten muhafaza etsin.

        O miraç hadisesinde bütün nebilerin ardı sıra namaz kıldığı, melekatın Sidre’den öteye geçemediği halde Makam-ı İlahiye mazhar olan, “Sümme dânâ!” sözüyle Rabb’ime yakınlığının anlatıldığı, “Ev edna” ile iki yay aralığından daha az bir muhabbete ulaşan Efendim! Deryalar mürekkep olsa, günler geceye devşirilse, zaman senin naatına vakfedilse ve hatta Rabb’imin namütenahi melekleri kelama dursa, yine de hüsnünü hakkıyla anlatamaz. Vallahi bizim acziyet içinde kaybolan dimağlarımız da hikmetini tam manasıyla anlayamaz.

      Sen ki “Leamruk” tacını başına takansın. Rabb’imin Hicr Suresi’nde “Habibim! Ömrün hakkı için...” diyerek kasem ettiği, o ilahi iradesiyle yemin ettiği Sultan’ımsın. Ve Rabb’den gelen bu ihsanı bir taç gibi mübarek başına takansın.

     Rabb’imin “Habibim!” diye nida ettiği, kapkara gözlerinin ezelde “Mağ-zağ” sürmesiyle sürmelendiği, ayette “Peygamberin gözü gördüğünden sarsılmadı.” dendiği sultanım! Gözündeki sürmeden daha siyah olan gönlümüzü senin billurdan visal pınarında kandırmaktır niyazımız. Aşkına kanmaktır ve aşk ile yanmaktır niyazımız.

        Hilyelerini göğsümüzün üstünde taşıdık, naatlarını ezberleyip sünnetince yaşamak istedik ve senin ahlakınca yani Kur’an ahlakınca ahlaklanıp Huzur-i İlahi’ye vasıl olmak cüretinde bulunduk. Ramazanlarda ilahilerle mest olurken, senin hayatından feyzaldık. Herkes nefsinden dehşete düşüp korkuyla kendine geldiğinde sen de bizi kendine getir Sultanım. Kendine getir ki biz de sende Allah’ın tezahürünü görüp kendimize gelelim.

      Hasretten ter döküp susayanlar gibi, şah sarayları önündeki gedalar gibi, “Habiballah’a vasıl olamadım!” diyerek başını taştan taşa vuran ırmaklar gibi, sırtını yasladığın o hurma kütüğü gibi, cemalini görmek için sıraya giren melekler gibi, yağmuru arzulayan çöller gibi, ismini müjdeleyen nebiler gibi, Yesrib’in seni bekleyen ensarları gibi, İsa Aleyhisselam’ın senin ümmetinden olmak istediği gibi seni özledik, sana tutulduk, sana meftun olduk. Bizleri cemalinle nurlandır ve gönüllerimizi onurlandır.

        Ah Efendim! İsmini anmaya gönüller dayanmaz, dayanan gönüllerde bir zerre melal kalmaz.  Şeyh Galib dilince:

      

Sen Ahmed ü Mahmûd u Muhammed’sin Efendim!
Hak’dan bize sultân-ı mü’eyyedsin Efendim!...

         Efendim, sen ki senden önceki nebilerin nübüvvetini müjdeledikleri, her sıkıntıda ismini zikrettikleri, Yusuf Aleyhisselam’ın ismini boynunda taşıdığı, her nebinin kendi dilince isimlerinden birini andığı ve Allah’tan bize yani cümle Ümmet-i Müslüman’a ait kılınmış, ihsan olunmuş ahir zaman peygamberisin! Evvelde olan ezelde de bulunansın. Allah’tan niyazımız odur ki nebilerin kapısını öptüğü, büyük meleklerin bekçi durduğu, kâinatın tüm mevcudiyetiyle yöneldiği o mübarek toprağına vasıl olalım. Dört bucakta gül kokularıyla, revnakı pür nur olan kabrinde gül şerbetleri içip, gül ismini yâd edelim. Ve ahirete intikal edince eteğini öpüp, cemalinin hüsnü ile ihya olalım… (Âmin)

 

          Aman Harem-i Şerif’in eşiğinde Nabi Efendi’nin feryadını unutmayalım ve bir kere daha telmih edelim.

 

Sakın terk-i edepten kuy-i Mahbub-i Huda'dır bu
Nazar-gah-ı ilahidir makam-ı Mustafa'dır bu

 

        (Ey yolcu! Edep ve ahlakı terk etmekten sakın ki burası Yüce Allah’ın sevgilisinin diyarıdır. Bir ilahi nazargahtır ve Efendimiz’in –Allah’ın selamı üstüne olsun- yüce makamıdır.)

 

 


Doğan KARA


1516 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 25 Puan Verildi
 Kaynak :  Doğan KARA

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 1 )   

 Havva kenarlı

Tarih : 11.02.2012 15:00:11  

  Tebrik ve Temenni

Kayıtlı İp: 88.252.243.25


Bu duygulara sahip olup,bu kadar güzel ifade edebilen gençlerimizin olması geleceğe olan ümitlerimi güçlendiriyor. Allah sayılarınızı arttırsın niyazıyla...Tarih Araştırmaları Vakfı kompozisyon yarışması birinciliğini kutlar,başarılarınla anne babana yaşattığın mutluluk ve gurur artarak devam ederken ,hayatta kendine çizdiğin hedefe ,mutluluk ve huzurla ulaşman dileğiyle.
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 50
 Dün : 80
 Toplam : 182220
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.