Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - BESMELE.. /Abdulkadir NİRİBİ - Yeni Kalemler
   
 BESMELE.. /Abdulkadir NİRİBİ

BESMELE..  /Abdulkadir NİRİBİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.12.2011 - 20:10:59


Rahman ve rahim olan Allahın Adıyla. Allaha hamd, onun resulu Muhammed(s.a.v.)e selat ve selam ederiz. Hepimiz besmeleyi biliriz veya bildiğimizi sanırız. Yaptığımız işlerin başında sık sık zikrederiz. ...

 

BESMELE…  /Abdulkadir NİRİBİ

 

Rahman ve rahim olan Allah’ın Adıyla. Allah’a hamd, onun resulu Muhammed(s.a.v.)’e selat ve selam ederiz.

 

Hepimiz besmeleyi biliriz veya bildiğimizi sanırız. Yaptığımız işlerin başında sık sık zikrederiz. Hele hele darda kaldığımızda ya da Allah’ın yardımını beklediğimiz bizim için önemli olan bir işe başladığımızda mutlaka besmeleyle başlarız. Peki gerçekten biz besmelenin manasını ve önemini biliyor muyuz?

 

Besmele; “Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim” Kur’an’da Fatiha suresi ile Neml suresinin bir ayeti olup teberrüken Tevbe süresi hariç tüm surelerin başında yer alır. Besmelenin kısaca meali; “Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla başlarım” demektir.

 

Hz peygamber yaptığı işlere besmele ile başlamış ve “Bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür” (Müsned 2/259) buyurarak besmele ile başlamamızı tembihlemiştir. Besmelenin faziletiyle ilgili bir başka hadiste efendimiz şöyle buyuruyor: “Bana öyle bir âyet indirildi ki, Dâvûd oğlu Süleyman’la benden başka kimseye indirilmedi. Bu da “Bismillâhirrahmânirrahim” dir.” (Heysemî, 7/86)

 

Besmelenin böyle faziletli olmasının nedeni nedir? Peygamberin “besmelesiz başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür” demesinin hikmeti nedir?

 

Bu soruların cevabı besmelenin manasında gizlidir. Besmele, yaptığı her işi Allahın adıyla yapmaktır. Hem ilk vahyin bir sonucu, hem ilk emrin bir gereğidir. Zira Allah Rasulü’ne gelen ilk vahiy “Yaratan Rabbin adına oku!” emridir. Bu emir yine Kur’an’da Bismillahirrahmanirrahim şeklinde formüle edilmiştir. Besmele Hamd ve şükürdür. Yaptığı işi Allah sayesinde yaptığını bilmek, O’nun adını anarak ikram sahibine teşekkür etmektir.

 

Besmele insanın Allah’a olan bağını sembolize eder. Besmele ile insan dünyayı ahirete, bedeni rûha, ednâyı a’lâya, ûlâyı ukbâya, geçiciyi kalıcıya, eşyayı mukaddese bağlamış olur. Bu anlamda besmele insanın Rabbi ile iletişime geçmek için kullandığı Allah tarafından verilmiş bir parola ve bir şifredir.

 

Besmele Allah’tan bağımsız bir alan fikrinin reddidir. Besmele çeken biri, Allah’ı işine karıştırmıştır. Bu, aynı zamanda Tevhid’in ameli bir boyutudur. Hayatını besmeleli hale getiren biri, hayatına Allah’ı şahit tutmuş, özetle hayatı ibadete dönüştürmüştür. Çünkü Allah’ın razı olmayacağı işlerde besmele çekilmez.

 

Besmele, aynı zamanda bir duadır. Bir işe başlarken besmele çeken biri “Allah’ım, bu işi senin yardımın olmadan yapamam. Senin verdiğin imkan, güç ve kuvvet sayesinde bu işe başladığımı biliyorum, bu işten umduğum amaca ulaşmak için de sana, yardımına ihtiyacım var” demiş sayılır. Besmele bu anlamıyla da bir duadır.

 

Besmele Allah’ı zikirdir. Çünkü zikir; kişinin allahı unutmaması, hatırında tutmasıdır. Besmele ile iş yapan kişi her zaman Allah’ın adını anarak O’nu hatırlar. O’nun zikrinden gafil olmaz.

 

Sözün özü besmele her daim Allah’a yakınlığın birlikteliğin aracı ve sembolüdür. Besmeleyi iyi öğrenip onla hareket eden kişi İslam’ı en güzel şekilde yaşamış olur. Kişi sadece besmeleyle amel edebilirse, Kur’an’la amel etmiş olur. Çünkü Kur’an’ın amacı Allah’ın istediği hayatı insana yaşatmaktır. Besmeleyle hareket eden Allah’ın emrinden çıkamayacağına göre hayatı Kur’an’i olur.

 

Besmeleyi anlayan, besmeleyle başlayan, besmeleyle hareket eden, besmeleyi yaşayan tüm müminlere selam olsun.

 

Abdulkadir NİRİBİ

VAN


  Editör :  Rıdvan GÖK

907 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 48
 Dün : 80
 Toplam : 182218
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.