Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - SİYAH BAHÇE / Hatice Betül Yazıcı - Yeni Kalemler
   
 SİYAH BAHÇE / Hatice Betül Yazıcı

SİYAH BAHÇE / Hatice Betül Yazıcı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 11.11.2011 - 21:27:48


Kimsecikler bilmez, bu siyah bahçede de sular akar. Bir ırmak uzanır topraktan fışkıran ağaç köklerinin arasından. Yalnızca hayal edebildiği kadardır her şey, yani inandığı kadardır. Kırışık fotoğraflar teker teker dökülür dallardan. Hayalindeki ...

 

SİYAH BAHÇE / Hatice Betül Yazıcı

 

Kimsecikler bilmez, bu siyah bahçede de sular akar. Bir ırmak uzanır topraktan fışkıran ağaç köklerinin arasından. Yalnızca hayal edebildiği kadardır her şey, yani inandığı kadardır. Kırışık fotoğraflar teker teker dökülür dallardan. Hayalindeki sularda yüzerler. İnandıkları bir kıyıya ulaşıncaya dek yüzerler. “Kimse yok mu?” “Sesimizi duyan yok mu?” Kıpırdamadan ve daha az nefes alarak beklemek, ezilen başından kopan bir tutam saçı seyretmek ilmek ilmek derin yaralar işler ruhuna. Canlı canlı toprağa gömülmek öldürür de, yanında bir ölüyle gömülmek beynine bir daha asla silinmeyecek kara lekeli damlalar bulaştırır. Yaşamak mı? Bundan sonra mı? Buz gibi bir ele sarılmış, öylece kalmış. Soğuk bir cam bile buğulanamaz üflediği nefesiyle. Ayak seslerini, bağırışları, makinaların seslerini, herşeyi, herkesi duyuyor. Ama onun kısık sesi sıkışıp kalmış duvarlar arasında. Kimse duymuyor .

 Dünya bu… Birileri pastasından bir ısırık daha alırken, birileri sıcak bir ekmek alıyor fırından. Gece ve gündüz ayrı yaşanıyor. Sıcak ve soğuk. Güneş ve ay birlikte görünmüyor, ama acılar ve mutluluklar aynı zamana rastlayabiliyor. Uzak denilen en yakınında bitiveriyor. Kağıt kestiği yeri kanatırken acısını yalnızca kendi parmağın hissetmişti.    Acını anlamak isteyenler empati denilen şeyin sözlük anlamına bakmışlardı ve kapatıp tozlu raflara kaldırdılar. Artık sözlüğü raflarda bile bulamıyorum. Ölümden uzak durmak isteniliyor. En gerçek olan şeyden. Mezarlığın yakınından geçmeyenler, haber kanallarını değiştiriyor. Dizilerin reytingleri hiç düşmeden devam ediyor. “Bu kaçıncı bölüm dü?“ Yalanlarla kurulu dünyaların yine yalan olan gerçeklerini merakla bekliyoruz. Her akşam olduğu gibi bu akşam da onlar izlenecek.

Eskiden yağmur duasına çıkardık. Yine çıksak ya. Yine çıksak ve dua etsek. Bu defa avuçlarımız yere dönse ve uzaklaşsa felaketler gelmeden. Kağıdın kestiği yer hala acıyor. Hala tozlu dudaklarını kıpırdatıyor birileri. Kararan odamızı aydınlatmak için bir lamba yakıyoruz. Siyah bahçedekilerin zaman geçtikçe gözlerinin feri sönüyor. Umutları tükenmek üzere. Çok değil belki birkaç gün sonra, belki birkaç saat, belki de şimdi biri uzanacak siyah bahçenin zift bulaşan dallarına ve zehirli bir elmayı ısıracak. Boğazı toprakla dolarken göz kapakları son kez silecek tozunu gözlerinin. Çamur bulaşacak yanaklarına. Elleri titriyor musluktan akan suya uzanırken. Saçlarını tararken tarak kayıveriyor elinden. Birilerinin aklı takılıp kalıyor orada. Bir yaprak daha düştü. Sesini duydunuz mu? Kısık sesini. Suda yüzen fotoğraflara bakın. Kıyıya ulaşan bir tane gördünüz mü?

                                                                           Hatice Betül Yazıcı

 


  Editör :  Rıdvan GÖK

1062 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 48
 Dün : 80
 Toplam : 182218
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.