Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - Güzellik Yapana Daha Güzeli Vardır / Fuat Turker - Yeni Kalemler
   
 Güzellik Yapana Daha Güzeli Vardır / Fuat Turker

Güzellik Yapana Daha Güzeli Vardır / Fuat Turker
 Yazı Boyutu

 Tarih : 18.08.2011 - 18:33:08


Toplumda bilinen iyilik anlayışı güler yüzlü olmak, yoksullara para vermek, hoşgörülü ve anlayışlı olmak gibi özellikler içerir. İnanan insanlar için ise her konuda olduğu gibi bu konudaki kıstas da Kurandır....

 

Güzellik Yapana Daha Güzeli Vardır

 

 

Toplumda bilinen iyilik anlayışı güler yüzlü olmak, yoksullara para vermek, hoşgörülü ve anlayışlı olmak gibi özellikler içerir. İnanan insanlar için ise her konuda olduğu gibi bu konudaki kıstas  da Kur’an’dır.

 

İyilik yapmak, içinde Allah aşkı ve korkusunu taşıyarak, vicdanını kullanarak yaşamının her anında Allah'ı en çok hoşnut edecek davranışlarda bulunmaktır. Allah, yaşamının temelini Kendi rızası üzerine kuran ve bu nedenle sürekli iyiliklerde bulunanları seveceğini ve onlara iyilikle karşılık vereceğini birçok Kur’an ayetiyle müjdeler:

 

... Bu dünyada güzel davranışlarda bulunanlara güzellik vardır; ahiret yurdu ise daha hayırlıdır.  Takva sahiplerinin yurdu ne güzeldir. (Nahl Suresi, 30)

 

Kur'an'la haber verilen güzel ahlak özelliklere sahip insanlar, yaptıkları iyiliklerin karşılığını dünyada ve ahirette kesinlikle alacaklardır. Kur’an’da da haber verildiği gibi, “…Bu dünyada iyilik edenler için bir iyilik vardır…" (Zümer Suresi, 10)

 

Rabb'imiz, dünyada da güzel bir yaşamı, her dönemde inanan kullarına yaşatır. Gerçek anlamda iyi insanlara hem dünya hem de ahiret için vaat edilen güzel yaşam, tüm nimetlerde artış anlamındadır. Hesapsız rızık verici olan Allah, "Bir yoksul iken seni bulup zengin etmedi mi?" (Duha Suresi, 8) ayetiyle bildirdiği gibi Peygamberimiz (sav)'in üzerine de nimetlerini yaymıştır.

 

Gerçek şu ki, Allah zerre ağırlığı kadar haksızlık yapmaz. (Bu ağırlıkta) Bir iyilik olursa, onu kat kat kılar ve Kendi yanından pek büyük bir ecir verir. (Nisa Suresi, 40) ayetiyle haber verildiği üzere, her iyilik kat kat artarak sahibine dönecektir.

 

İnanan insanlar için dünya malının hiçbir değeri yoktur. Nefislerinin bencil tutkularının ardında hırsla koşmazlar. Canlarını ve mallarını Rabb’leri uğrunda satarlar.  Alışverişleri ve ticaretleri Allah'ı anmalarını, kulluk görevlerini engellemez. Allah’ın sınamak amacıyla yarattığı görüntülerle yüzleşme zamanlarında sabır ve tevekkül gösterirler. Tam bir teslimiyetle teslim olur, asla şikayette

bulunmazlar.

 

Allah, inanan insanların samimiyetlerine ve bu güzel ahlaklarına karşılık olarak onları daima rızıklandırır, güzel ve temiz nimetler içinde yaşatır. Ancak bu nimetler onların dünyaya bağlanmalarına değil, aksine cennete duydukları özlemin artmasına vesile olur.

 

İnsanların hemen hepsi dünya hayatının kısalığının farkındadır. Ancak pek çok insan bu kısacık hayatı, kendilerince tadını çıkararak, dolu dolu yaşamayı ister. Yaşamın çok kısa olması, samimi inanan insanlara ise ölümü ve Rabb’leri huzurunda sorgulanacakları günü hatırlatır. Bu ‘kuşluk vakti’ kadar kısa yaşamda samimiyetle iyiliklerde bulunan insanlar, sonsuza dek sürecek güzelliklerle karşılık göreceklerinin bilincindedirler. Allah bu vaadini  “Güzellik yapanlara daha güzeli ve fazlası vardır…” (Yunus Suresi, 26) ayetiyle bildirir.

 

Bunun ne kadar büyük bir ödül olduğunu anlayabilmek için ‘sonsuz’luğu anlayabilmek gerekir; ancak bunu insan aklı tam olarak kavrayamaz. ‘Sonsuz’, asla bitip tükenmesi olmayan bir süre. Kuşkusuz bu, ezelde bütün yaratılmışlar hakkında hayır, rahmet ve irade buyuran Rabb'imizin rahmetinin genişliğini kavrayabilmek için de üzerinde derin düşünmemiz gereken bir örnek...

 

Güzellik yapanlara daha güzeli ve fazlası vardır. Onların yüzlerini ne bir karartı sarar, ne bir zillet, işte onlar cennetin halkıdırlar; orada süresiz kalacaklardır. (Yunus Suresi, 26)

 

 

Fuat Turker


  Editör :  Rıdvan GÖK

611 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Aytaç AYDIN

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 36
 Dün : 103
 Toplam : 165313
 Ip No : 18.204.2.190
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.