Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Gezi - ORDA BİR YER VAR UZAKTA / F. Şeyma KOÇ - Yeni Kalemler
   
 ORDA BİR YER VAR UZAKTA / F. Şeyma KOÇ

ORDA BİR YER VAR UZAKTA / F. Şeyma KOÇ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 05.06.2011 - 20:18:16


Annemle her yaz gittiğimiz ve gitmeyi iple çektiğimiz, Doğu Anadolu Bölgesinde güzel bir ilçe Çemişgezek. Güney ve güneybatısında Elazığ ve Keban Baraj Gölü bulunan Çemişgezek, eşsiz güzellikler diyarıdır.

 

ORDA BİR YER VAR UZAKTA / F. Şeyma KOÇ

Annemle her yaz gittiğimiz ve gitmeyi iple çektiğimiz, Doğu Anadolu Bölgesi’nde güzel bir ilçe Çemişgezek. Güney ve güneybatısında Elazığ ve Keban Baraj Gölü bulunan Çemişgezek, eşsiz güzellikler diyarıdır.

Ancak, günümüze kadar hep bir sürgün yeri olarak bilinmiştir burası. Buraya tayin olduğunu öğrenen kişi, bir an için afallar, ne yapacağını şaşırır ve sonra da bu kararı değiştirmek için devlet daireleri arasında amansız bir koşuşturmacaya tutulur. Ama bu ön yargı çok uzun sürmez, Keban Barajı’nda, kendisini Çemişgezek’ e götürmek için bekleyen feribota bindiğinde, Çemişgezek’in cömert insanlarını gördüğünde ve dalgaların şırıltısı eşliğinde bir bardak çay içtiğinde, Çemişgezek’ten esintiler taşır rüzgâr kalbine. Bir de ilçenin girişinde bulunan “İlçemize Hoş geldiniz” tabelasını geçince ve bitişik nizam evlerinin, dar sokakların, bir avluyu andıran mahalle aralarının sunduğu vazgeçilmez komşuluk ilişkilerini görünce bir bir kalbinden çıkmaya başlar bu önyargı tohumları.

Çemişgezek otobüsü meydana varınca, önce, herkesi bir telaştır alır. Valizler bagajdan alındıktan sonra, herkes bir bir evlerine dağılır, bomboş kalır meydan. Bu meydanda ne ararsan vardır: Çemişgezek’in meşhur çekme ekmeğinin yapıldığı fırın, birbirinden güzel işlemeli şalvarları yapan terzinin dükkânı ve daha neler neler… Çarşı meydanını geçince, günümüze kadar kalan bir tarihi eser olan Meydan Çeşmesi çıkar karşımıza. Gözelerden gelen buz gibi suyundan bir yudum su içildikten sonra yola devam edilir. 

Yolumuz burdan Tekya tarafına saptığında ise Tekya Parkı çıkar karşımıza. Bu parkta buz gibi suların kaynağı olan gözeler ve dut ağaçlarının arasına yapılmış oturma yerleri ile küçük, şirin bir tahta köprü vardır.

Akşamları ilçe halkının çay içme bahanesiyle toplandığı, uzun süredir görüşmeyenlerin hasret giderdiği bir sohbet yeridir burası. Ayrıca parkın yakınında oturanların, cümbüş, saz eşliğinde türküler söyleyenlerin seslerini duymak mümkündür burada.

Bu parkın yanında, halk arasında Çemişgezek’in sembolü olarak nitelendirilen keklik heykeli bulunmaktadır. Hatta buradaki kekliklerle ilgili şöyle bir rivayet de vardır:  “İshak ile Mehbup, iki kardeş, dağa kenger toplamaya gitmişler. Topladıkları kengerleri bir torbaya doldurup evlerine dönmek için yola koyulmuşlar. Yolda su içmek için bir gözenin kenarında durduklarında bir de bakmışlar ki, torba delik, kengerlerin hepsi dökülmüş. Bunu gören İshak, kengeri taşıyan Mehbup’a çok kızmış ve başına, eline geçirdiği bir külbe ile vurmuş. Mehbup da oracıkta ölüvermiş. Allah da İshak’ı başında külbe olan bir kuşa dönüştürmüş.” Şimdi her kenger mevsimi –mayıs ayı- İshak kuşu suçunu itiraf edip, kardeşinden af dilenip, Allah’a yakarırmış. “Mehbup Mehbup beni affet!” diyen iniltili nağmeleriyle…

Yolumuzu ilçenin batısına çevirdiğimizde ise 200–300 metre yüksekliklere ulaşan ve tarihi kayıtlarda “kartalların ulaşamadığı ve külünkçülerin delemediği” deyimiyle tarif edilen bir azametli kaya duvarı, Çemişgezeklilerin söyleyişiyle, İnkayası’nı görürüz. Güneyde Bulanık Dere ve Meşelikbaşı’ ndan, kuzeyde Karamağara başına kadar aralıksız uzanan bu dimdik kaya duvarı, ilçenin coğrafi yapısında adeta sembolik bir görünümdür. Bu duvara adeta sürtünerek akan Tağar Çayı, ilçe ile İnkaya arasındaki dar ve derin vadide gürleyerek akar. Bu kaya duvarın kuzey bölümünde “İndelikleri” olarak bilinen tarihi mağaralar vardır. Güney bölümünde ise Kişnikar Şelalesi ile İnönü Bahçeleri arasında kalan kısım, Bayram Baba olarak adlandırılır. 

Bayram Baba, İndelikleri’nin yukarısında bulunan, Ermeniler zamanından kalma, çok büyük bir kayadır. Bu kaya adeta bir havuz gibi olup içi su ile doludur. Suyun içinde de dönen bir kılıç vardır. Kayanın üstünde ise “Bir giren bir de girmeyen pişman” yazmaktadır. Ayrıca bölgede yine Ermeniler zamanından kalma bir de Sisne Üzüm Bağı bulunmaktadır. Her sene haziran ayı başında yaprak ve üzüm toplanır buradan.

Ekonomisi tarıma dayalı olan bu ilçede, daha çok dut ve ceviz üretimi yaygındır. Başımızı ne yöne çevirsek pestil pişirmek için dut sallayanları ve koca koca ceviz ağaçlarını görürüz. Bu cevizleri ilçenin yöresel yemeklerinden olan içli köftede de görmek mümkündür. Bu köftenin yanında bir de derede henüz soğutulmuş ayranlı çorba olduğunda, keyfine diyecek yoktur yiyenlerin.

İlçede İnkayası ve İndeliklerinin haricinde günümüze kadar gelebilen birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Süleymaniye Cami, Tağar Köprüsü, Uzun Hasan Türbesi, Hamam-ı Atik, Hamidiye Medresesi, kilise kalıntısı, Ferruh Şad Bey Türbesi, mezar taşları, Ulukale camisi ve Sivdin Köprüsüdür. Bu yerlerle ilgili halk arasında birçok rivayet dolaşmaktadır. Bunlardan biri de Tağar Köprüsü’nün temelinde köprü yıkılsa yeniden yapacak kadar altın gömülü olduğudur.

Dağlarında kekliklerin olduğu, geceleri sabahlara dek ishak kuşlarının öttüğü Çemişgezek’ de birçok etkinlik de mevcuttur. Yaz mevsimi geldiğinde, önce Tağar Çayı’nın halka ayrılmış yeri olan Küçükkumluk yüzme alanı düzenlenir ve Geleneksel Dut ve Peynir Festivali hazırlıkları böylece başlamış olur. Bu festivale birçok sanatçı çağrılır ve diğer şehirlerden gelen katılımcıların eşliğinde iki gün doyasıya eğlenilir.

Çemişgezek’in düğünleri ise davul zurna eşliğinde evlerin bir bir gezilip, konukların davet edilmesi ile başlar. Düğün zamanı geldiğinde ise Çayda Çıra ekibi çıkar ortaya. Ve davul zurna eşliğinde doyasıya eğlenilir buranın düğünlerinde.

İnsanların cömertliğinden doğal ve tarihi güzelliklerine, tadı damaklardan kolay kolay gitmeyen yemeklerine, hafızalardan silinmeyen festivallerine ve düğünlerine kadar büyük bir zenginlik taşıyan Çemişgezek, gezilmeye, görülmeye değer ve sıladakilerin “ah” çekip hatırladıkları bir memlekettir. Ve zihinlerde hep şu güzel mısralarla kalmıştır:

 

Ardında bir halı Bozan Yaylası                           Önünde coşarak akıyor Tağar

Önünde Feyizli Pulur Ovası                                Etrafını sarmış bahçeler bağlar

Bütün kayalıklar keklik yuvası                             Gurbette kalanlar sıla der ağlar

Yurdumun cenneti sen Çemişgezek                    Yurdumun cenneti sen Çemişgezek

                                                                                         

 

 

 


  Editör :  Rıdvan GÖK

1233 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  şeyma koç

 Kategori ¬ Gezi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 50
 Dün : 80
 Toplam : 182220
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.