Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Deneme - MAHALLEYE VEDA / Ali ÇOLAK - Yeni Kalemler
   
 MAHALLEYE VEDA / Ali ÇOLAK

 Yazı Boyutu

 Tarih : 30.03.2009 - 16:20:01


Yazık, ben de bir site insanıyım artık Evet, site insanı diye bir yaratık var. Giyim kuşamları, evlerden çıkıp gidişleri, dönüp gelişleri eve, arabalarına binişleri, güneş gözlükleri, köpekleri, çocuklarına seslenişleri, alışveriş biçimleri, ...

 

ALİ ÇOLAK

Mahalleye veda!

Yazık, ben de bir site insanıyım artık! Evet, 'site insanı' diye bir yaratık var. Giyim kuşamları,evlerden çıkıp gidişleri, dönüp gelişleri eve, arabalarına binişleri, güneş gözlükleri, köpekleri, çocuklarına seslenişleri, alışveriş biçimleri, hatta yüz ifadeleri, gülüşleri birbirine benzeyen insanlar âlemi siteler.

Geçmişsiz, yaşantısız, hatırasız... Sonradan olma her şey gibi iğreti ve ruhsuz. Bütün ömrünce bir mahallede yaşlanıp orada ölmeyi hayal eden ben, kalkıp bu ruhsuzluğun içine göçüverdim. Şimdi, burada, derin bir gurbet duygusuyla uzaklara bakıyor, yalnız karşı tepedeki üç-beş ağacın varlığıyla teselli buluyor ve yalnızlığımı avutmaya çalışıyorum.

Çok da yazdım bunu; herkesin birbirini tanıdığı, sokak üstünde dikilip halleştiği, bakkalda manavda sohbete tutuştuğu, kapıdan balkondan birbirine seslenebildiği bir mahallede yaşamak, ölüp gitmek isterdim. Olmadı değil böyle mahallelerim. Çapa'da Fatma Sultan Mahallesi... Bakkalı, manavı, kasabı, o şirin camisiyle kendi içinde mesut bir dünya idi. Sonra Üsküdar'daki Solak Sinan Mahallesi... Günün her saati ayak seslerinin eksik olmadığı yokuş... Köşede, minicikliği içine bir dünyayı sığdıran -biraz da sahibinin gönlünün genişliğinden olmalı- o bakkal dükkânı... İlle de sesler, yaz kış eksik olmayan o satıcı sesleri... Sokak, elbette bir sesler manzumesidir. Ezan sesi, cihetsiz çocuk sesleri, hatta mahallenin serserilerinin, sarhoşlarının kimi geceler duvarları yırtarak duyulan naraları... Ama illa ki satıcıların her biri kendine mahsus bir bestesi bulunan bağırışları. Simitçiler, bozacılar, mısırcılar, karpuzcular, patates-soğan satıcıları, yoğurtçular... Sonra tabak çanak satıcıları, terlikçiler, kumaşçılar, overlokçular, battaniyeciler... Her biri mesleğinin icap ettirdiği eda ve tavır ile seslenir, bağırır, insanları önce balkonlara sonra sokağa çıkmaya mecbur eder. Onlar mahallenin rükünlerinden biridir. Günün hangi saatinde nereden geçecekleri, nerede durup seslenecekleri, hangi kelimeyi nasıl uzatacakları bellidir. Bir gün gelmeseler fark edilir. 'Simitçi bugün gecikti', 'bozacı geçemedi mi daha', 'mısırcı şimdi gelir'... der ahali. Gelmezlerse hayra yorulmaz.

Tanpınar'ın hemen bütün kitaplarında, özellikle Sahnenin Dışındakiler'de anlatıp durduğu geleneksel Türk mahallesinin rengi ve ruhudur bu. O sesler, ardında belki yüzyıllar bırakarak gelen bir mesleğin bugünkü takipçisine aittir. Şehir mektupçusu Ahmet Rasim, vezniyle, kafiyesiyle hangi meslek erbabının nasıl bağırdığını öyle anlatır ki, o eski zaman adamlarının çoğunun satıcıdan ziyade güngörmüş şairler olduğunu düşünürsünüz. Tanpınar'ın "İstanbul'un bu izbe mahallelerinde dolaşmak kadar öğretici şey pek azdır." deyişinde hikmet vardır. Nesillerin zamanı nasıl tasarruf ettiğini, mekânı nasıl biçimlediğini, eşyayı nasıl evcilleştirdiğini velhasıl hayatı nasıl yumuşattığını öğretir mahalle bize. Oradaki her şeyde, köşe başındaki çeşmede, kaldırım taşında, çınar ağacının görkemli bedeninde, eğri büğrü duvarda zamanın biriktirdiği öyle çok şey bulursunuz ki, bulduklarınız size hayatın devam edip geldiğini yabancılayacak, endişe edecek bir şey olmadığını öğütler. Aşina bir mekânda, aşinalar arasında yaşayıp gitmenin emniyet duygusunu verir. Burada her insanın yüzünde ayrı bir hikâye okursunuz, hepsinin sesinde kendine mahsus bir keder vardır. Bu, Tanpınar'ın dediği gibi "Üst üste yaşanmış bir zaman içinde birçok defalar kurulmuş, bozulmuş, çerçevesi küçülmüş, fakat daima kendi kendisi kalmış ve her defasında bir evvelkinin bir yığın artığını, mahiyet ve değerine bakmadan terkibinin içine almış bütün bir hayat"ın rengidir.

Hayatın bu cıvıltılı, bu yumuşak renginden çok uzağım artık. Mahallesi, sokağı, çeşmesi, camisi, satıcısı ve onların aşina sesleri yok sitede. Aylaklar, serseriler, yaşlılar, körler, topallar, dilenciler yok. Düzgün giyimli adamlar, şık kadınlar, gürbüz çocuklar, arabalarla gelip arabalarla gidiyor. Bu hayatın adına 'rahat ve güvenli' diyorlar. Bir ruhu var mı? Hayır, yok!

Şimdi ben, yanlış bir gezegene düşmüş bir yaratık gibi, mahallenin gurbetinde, site insanlarının arasından sessizce sıyrılıp gidiyorum. Bedenim burada fakat ruhum başka yerde.

Affedin beni eski mahallelerim!..


  Editör :  Rıdvan GÖK

400 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Deneme

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 37
 Dün : 85
 Toplam : 142801
 Ip No : 3.235.62.151
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.