Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - TABLACI/ Şule YAZGAN - Yeni Kalemler
   
 TABLACI/ Şule YAZGAN

TABLACI/ Şule YAZGAN
 Yazı Boyutu

 Tarih : 17.10.2010 - 21:44:13


Ne siyaset, ne dış dünya, ne ilmi tartışmalar umurunda. Saatlerce süren açık oturumlar, raflar dolusu kitaplar ilgisini çekmiyor, Vatan ne ol­muş, ne olacakmış hiç aklına bile gelmiyor.

 

TABLACI

                          Şule YAZGAN

 

Ne siyaset, ne dış dünya, ne ilmi tartışmalar umurunda. Saatlerce süren açık oturumlar, raflar dolusu kitaplar ilgisini çekmiyor, Vatan ne ol­muş, ne olacakmış hiç aklına bile gelmiyor.

 

Sabah saat 5'de kalkıyor. Ütüsüz gömleğini, şalvarını giyiyor. Evin önündeki telefon direğine zincirlediği tablasını çözüyor. Sabahın tatlı se­rinliğinde, boş tablayı dinlenmiş vücuduyla hiç zorlanmadan iteliyor. Hal nasıldır acaba, diye geçiriyor aklından. Kalabalık mıdır, neler vardır, mallar pahalı mıdır? Bugün yine domates mi sat­sa? Bursa domatesi mi olsa, Hasanbeyli domate­si mi? Tablanın bir kenarına biraz da salatalık koysa mı?

 

Tekerlekler, bozuk yolda langırdayarak gidi­yor. Poşet bitmiş mi, diye tablanın altındaki gözü kontrol ediyor. Bütün ağırlığını tablaya verdiği­ni fark ediyor bir ara. Sabah sabah bu ne hal diye hayıflanıyor kendi kendine. Bugün hangi sokak­lara gitsem diye düşünüyor. Yukarı mahallelere gitmeye karar veriyor. Hem bugün Çarşamba Pazarı, aşağı mahallelerde satış olmaz.

 

Hal kalabalık. Mehmet'in az öteden el ettiği­ni görüyor. "Gurban gel ha, bu patlıcanlar çok güzel" diyor Mehmet, patlıcanlara bir bakıyor. "Yok" diyor. "Domatese niyetlendim ben", iyi diyor öteki komisyonculuk etmiyor. "Tek fiyat" deyip duruyor boyuna. Alıyor beş kasa seçme yok, domateslerin birkaçını kontrol ediyor, iyi. Onca yol taşıyacağım, bari emeğim boşa çıkmasın! Çürük cıvık mal satmayayım. Ama bazen elinde olmadan kötü mal sattığı da oluyor. İşte o mala bile "Bunlar enfes abla!", "Domatesin hasıdır ağam" demek en zoru. Eh insan nelere alışmıyor ki, buna da alışıyor işte.

 

Haydi, bismillah deyip koyuluyor yola. Gü­neş hafif ısıtmış etrafı. Biraz sonra da kavurur. Bir gölgelik yaptırabilseydi tablaya, bayağı ra­hatlardı herhalde.

 

Fakir bir ailenin çocuğuydu. Fakir mahallelerde büyüdü, bir fukaranın yetim kızıyla evlen­di. Varlık nedir görmedi ki istesin, varlıklı bir insan olabileceği aklının ucundan bile geçmedi ki imrensin. Hali buydu, daha farklı da olamaz­dı. Ne başkalarını kendinden büyük görürdü, ne de halinden şikâyet ederdi. Tüm müşteriler ya "ağa" idi ya "bacı". Hiç bıkmıyordu her gün aynı işi yapmaktan. Onun için en büyük değişiklik, bir evin balkonundan ya da bahçesinden daha önce hiç görmediği bir insanın "tablacı" diye seslenmesiydi. Ne var ki, bu da umurunda değildi.

 

Sigara içmezdi, ıslık çalamazdı. Sıkıldığı za­man ne mi yapardı? Sıkılmazdı o...

 

Öyle çok ayırıcı bir yönü yoktu. Hani bazı in­sanlar çok çirkin oluşlarıyla bile olsa diğer in­sanlardan ayrılır ya, bunda o da yoktu. Eş dos­tun, şöyle iyiydi diye anacağı bir insan değildi. Kimseye de zararı dokunmazdı ama...

 
Ne, halini unutup ağanın kızına âşık oldu, ne de talih yüzüne gülüp de bir anda şöhret ediver­di garibi, insanlar onu ancak bir kilo domates al­mak için çağırdıkları tablacı olarak bildiler. Boş­luğunu hiç hissetmediler. Öldüğünde oğlu sürdü çünkü aynı tablayı.

 


  Editör :  Rıdvan GÖK

1821 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  çınar

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 51
 Dün : 45
 Toplam : 184461
 Ip No : 52.91.0.112
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.