Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Deneme - MAVİ HUZUR / Berfin Özge ÖZDEMİR - Yeni Kalemler
   
 MAVİ HUZUR / Berfin Özge ÖZDEMİR

MAVİ HUZUR / Berfin Özge ÖZDEMİR
 Yazı Boyutu

 Tarih : 22.09.2010 - 18:22:13


Dalga sesleri... Bitmeyen bir senfoni gibi sarıp sarmalıyor ruhumu. Gözlerimi kapatarak dünyanın ve insanların çirkinliklerine, sadece bu müziği dinliyorum. ...

 

 

MAVİ HUZUR / Berfin Özge ÖZDEMİR*

Dalga sesleri... Bitmeyen bir senfoni gibi sarıp sarmalıyor ruhumu. Gözlerimi kapatarak dünyanın ve insanların çirkinliklerine, sadece bu müziği dinliyorum. Notalar tuzlu kokularıyla, nemli elleriyle dokunuyor tenime. Beni yanına çağırıyor yol göstermek istercesine. Kendimi bırakıyorum.

Çıplak ayaklarım dalgaların rehberliğiyle gezinmeye başlıyor kumsalda. Ilık meltem bana denizin kokusunu getiriyor. Bu koku çocukluğumun kokusu, o minik kızın geçmişten yolladığı bir tebessüm. İçimde bir şeyler kıpır kıpır ediyor. Yüreğimdeki martılar kanat çırparak selamlıyor bu tebessümü. Soğuk metal grilerinden yorulan gözlerim maviye hasret... Doya doya bakabilmek için denize, yavaşça aralıyorum gözlerimi. Deniz gözlerimin alabildiği her yer. Deniz bildiğim her şey oluyor. Ezberlerimi bozuyor. Yumuşak dalgaları düşürüyor kalkanlarımı. Şefkatli bir anne gibi sarıyor, iyileştirmeye çalışıyor yüreğimdeki kırgınlıkları.

Çağırıyor beni. Bu ıslak ezginin davetini kabul ediyor bedenim. Yürümeye başlıyorum. Her adımımda daha da yükselen sular, tatlı tatlı dokunuyor tenime. Korkmuyorum derinliklerden. Devam ediyorum yürümeye. Saçlarımın, gözlerimin, her zerremin buluşmasını istiyorum denizle. Ayaklarımın altındaki kumları hissetmiyorum artık. Bir an suların altında kalıyorum. Daha küçük bir kızken dudaklarımdan dökülen o dilek geliyor aklıma: Denizkızı olmak istiyorum… Küçük bir kız söndürüyor mumları. Bakışlarımız buluşuyor onunla. Göz kırpıyor bana. Kirpiklerinin ucundan bir gülücük düşüyor. Elimi uzatıyorum, o küçücük ellerini tutuyorum. Birden kayboluyor an. Deniz yavaşça çekiyor beni yukarı doğru. Kendimi bırakıyorum kollarına.

 

Biliyorum ki, çabalamama gerek yok. Biliyorum ki, beni olduğum gibi kabul eder. Eksiklerimle, hayallerimle, hatalarımla, pişmanlıklarımla, yani ‘ben’ gibi. Ve hayal kırıklığına uğratmıyor beni. Bir tüy gibi salınıyorum denizin üstünde. Sakin ve hırpalanmadan... Uzun zamandır ilk defa eksik hissetmiyorum kendimi. Mavi rengi gözlerime ılık ve tuzlu suları tenime eksik olan parçasını veriyor. Tamamlanıyorum…

 

Uzaklaşıyorum şehirden, entrikalardan, insanların durmaksızın söylediği maskeli yalanlardan. Huzur buluyorum denizin merhametli kollarında. Ama artık vaktimizin bittiğini anlatmak ister gibi taşıyor beni sahilin kıyısına. Son defa ve üzülerek bakıyorum bu dosta. Dalgalı mavi saçları serilmiş yeryüzüne. Yakamozları taçlandırıyor bu özgür ruhlu kraliçeyi. Gözlerim ayrılmak istemiyor ondan. Ayrılmak zor geliyor bana. Sonra bir deniz kabuğu çarpıyor gözüme. Elime alıyorum. Islak, beyaz ve denizin verdiği her şey gibi değerli, benzersiz. İçimden bir ses; “Bu deniz kabuğuna iyi bak! Bu senin yeni yol arkadaşın. Ömrün boyunca seni hiç terk etmeyecek, sana hep denizi hatırlatacak, yüreğini ferahlatacak bir hatıra bu!” diyor.

 

Gittiğim her yere denizden bir parça götürmek… Bu fikri seviyorum. Minik teselli hatıram hüznümü dağıtmaya yetiyor. Yüreğimdeki gri bulutların yerini sarı sıcak bir güneş alıyor. Dudaklarımdan bir ıslık düşüyor kumsala. Gözlerimi alırken denizden, bir şeyler kıpırdıyor içimde. O yaramaz, deniz aşığı çocuk yanım kaçıyor benden. Koşuyor denize doğru. Durdurmaya çalışıyorum, ama dinlemiyor beni. Denizi seçiyor, kayboluyor derinliklerinde.

 

Çaresizce kıvranıyor ruhum, ama gitmek zorundayım artık. Eve dönüş yolunda adımlarım kovalarken birbirini, bu takası düşünüyorum. Ve her şeyin bir bedeli olduğunu bir defa daha anlıyorum. Denizden bir hatıra alırken bir parçamı denize bırakıyorum.

------------------

*Konya- Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencisi.
Not: Bu yazı, "Denizin Sesi" adlı kompozisyon yarışmasında Konya il birinciliği ödülüne layık görülmüştür. 

  Editör :  Rıdvan GÖK

1169 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 16 Puan Verildi
 Kaynak :  B. Ö. Özdemir

 Kategori ¬ Deneme

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 44
 Dün : 84
 Toplam : 169529
 Ip No : 34.239.179.228
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.