Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Deneme - DİKİZ AYNASI/ Gonca Gül USTAOĞLU - Yeni Kalemler
   
 DİKİZ AYNASI/ Gonca Gül USTAOĞLU

 Yazı Boyutu

 Tarih : 30.03.2009 - 12:30:17


Kalplerin art alanına bir dikiz aynası koysam, koysam da gönlüm göreceklerimden yağ ile bal olur, şerbetlenir mi acaba? Acaba göreceklerim beni zemheri acılarla dolu zifiri bir karanlığa mı iteler?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DİKİZ AYNASI /Gonca Gül USTAOĞLU*

Kalplerin art alanına bir dikiz aynası koysam, koysam da gönlüm göreceklerimden yağ ile bal olur, şerbetlenir mi acaba? Acaba göreceklerim beni zemheri acılarla dolu zifiri bir karanlığa mı iteler? Gizemleri zülüf çözer gibi çözmek âdemoğlunu mutlu kılar mı? Sanmam; çünkü buzdağının görünen yüzü bizim için yeterli olmuyor ki dağın altına el atalım, Ferhat misali dağları yaralım. Öyle olsa Ferhat gelen suyla boğulmaz, mükâfatı sevdiceğine yar olur, destansı bir aşka malzeme çıkarmazdı. Belki de aşığın da maşukun da aldanışı platonize ettikleri sevilene ulaşma çabası… Yalnız amaç, kavuşmaktan oldukça uzak. Maşukun aşkı ölçüsünde yaptığı fedakârlık, sevginin kudretini fiili bir şekilde kanıtlama debelenişi, gelgitler değil midir? Yapılan fedakârlık ölçüsünde de devleşen aşk. Mecnun’u çöllere düşüren, Ferhat’a dağları deldiren, Kerem’i yollara düşüren, Şirin’e sabırla beklemeyi öğreten aşk. Önemli olan âşık olmak, aşkı da uzun süre kalpte canlı tutabilmektir. Bu da kavuşmanın olanaksızlığı ile mümkündür.

Aşklar alyanslarla taçlandırıldığında -ki bizim yanılgımız taçlandırdığımıza inanmamız- sönen bir alev gibi kordan kül haline gelmezler mi? Harlanmış ateşin göz kamaştırıcı, ruh okşayıcı çalımından uzaklaşıp, şekilsiz, kapkara kül değil midir nihayeti.

Birliktelik aşığın bütün sancılı bekleyişine, fedakârlığına, çalımına bir balta vurmaktır. Aşığın şahikası özverisidir. Çünkü özverisi ile aşkını kanıtlarken aslında kendini aşar bir nevi.

Mecnun hayalinde idealize ettiği Leyla’yı sever aslında. Gerçek ile hayal, evlilik halkasında, gerçek bir mekânda karşılaşır. Leyla ve Mecnun bir araya gelmiştir. Artık er meydanında madde ile maneviyat çarpışacaktır. Rüya ile hakikatin yakınlığı aşkı canlı tutar bir parça. Yakınlık azaldıkça can ve cananın ayakları yere basar, deyim yerindeyse gözlerdeki perde kalkar, âşık maşukunu tanıyamaz olur. Çünkü onun Leyla’sı böyle davranmaz, bu kırıcı sözleri tellendirmez. Havsalasındaki Leyla ve Mecnun, duvardan indirilen bir poster gibi rafa kalkar. Aşk suda yüzer, akıp gider. Peki, evlilik çatısı altında yaşayan can ile canana ne olmuştur? Değişmişler midir? Cevabım hayır. Gerçek, hayal ile savaşmış, ütopik aşk yenilmiş, savaş meydanından arta kalanları toplamaya girişilmiştir.

Hayalimizin ütopik dünyası mükemmeldir. Bana göre yeryüzündeki hiçbir varlık bu dünya ile boy ölçüşemez. Çünkü her güzelin bir kusuru vardır. Gülü seven de dikenine katlanmalıdır. Şairin de dediği gibi: “ Nerde bir gül bitse etrafı diken.”

Dikiz aynası arkayı gösterir, içe dönük değildir, önünü aynanın rehberliğinde göremez, ilerleyemez, bir yere toslarsın. Ayna nigarı arkadan gösterir. Oysa sevgilinin iç güzelliği simasına bakılarak tahmin edilir. Dışı seni, içi beni yakar anlayacağınız.

Aynanın rehberliğinde geçmişimizi, dimağınızın öncülüğünde de önümüzü görelim.

----------------------------------

*Ordu-Perşembe Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni


  Editör :  Rıdvan GÖK

1053 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 35 Puan Verildi
 Kaynak :  gonca

 Kategori ¬ Deneme

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 63
 Dün : 61
 Toplam : 142978
 Ip No : 35.168.111.204
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.