Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - Kuyudan havuza insanın suyu / Ufuk BOZKIR - Yeni Kalemler
   
 Kuyudan havuza insanın suyu / Ufuk BOZKIR

Kuyudan havuza insanın suyu / Ufuk BOZKIR
 Yazı Boyutu

 Tarih : 20.02.2010 - 23:36:07


Derinliği ne olursa olsun susuz bir havuz gibi boştur kurumuş bir kuyu. Yoldan geçenler eğilip baksalar göremezler suretlerini. ...

 

Kuyudan havuza insanın suyu / Ufuk BOZKIR

Derinliği ne olursa olsun susuz bir havuz gibi boştur kurumuş bir kuyu. Yoldan geçenler eğilip baksalar göremezler suretlerini.

Oysa her bir suret insanın kadim hikâyesinden izler taşır ister istemez. Suyu sorar insan, arar. Kuyuda su var mı diye bakar. 'Hayır, kuyu boş' cevabı titretir tüylerini. Kuraklık. Ne çetin yazgı. Boşmuş, deriz, bazen, burkunarak, kuyuda su yokmuş, kalmamış. Tıpkı 'havuz dolu mu?' diye sorsak yeniden; 'havuzda su yok, havuz boş' cevabına yanarız. Yokluk boşluğa dönüşür böylece. Bir çakal sonsuza kadar eşeler toprağı. Uzaklarda bir ölünün kemikleri yanar.

İki yanımda salınan ve içini göremediğim, görmek istemediğim kovalar gibidir onlar. Boşluklarıyla benzeşirler havuzla kuyu. Boş bir kuyu kadar boş bir havuz da çağrışımlarla doludur. Yalnızlık. Terk edilmişlik. Hayat aradan çekilmiştir. Bir daha ne zaman gelir? Kim bilir? Dolu bir kuyu, bahçeye ve bağa hayat verirken dolu bir havuz da titreşip şakır çevresine. Kimse ne kuyusunun susuz ne havuzunun boş kalmasını ister. Fakat havuz da boşalır kuyu da kurur. Ve fısıldar içimde bir ses şimdi ne yanın havuz senin, ne yanın kuyu?

Kuyuya susuz dedim, havuza boş. Öyle midir, havuza susuz diyemez miyim? Diyebilirim demesine de aynı anlamı karşılayabilir miyim? Havuzun boşluğu ile kuyunun boşluğu bir olur mu böyle söylersem? Bir değildir, bir kuyunun boşluğu ile bir havuzun boşluğu. İster minicik bir kuyu olsun bu ister dev bir havuz. Çoğu zaman şekli benzerlikleri, anlam birleşmeleri sayar aldanırız. Görünüşte içinde su olmayan bir kuyu da boştur, su olmayan bir havuz da.

Bir havuzun kendi boşluğunu doldurma ihtimali hiç yoktur. Doldurup taşıramaz kendisini bir havuz. Temizleyip şenlendiremez çevresini. Havuz, toprağın sinesine gömülmüş soğuk bir kütle gibidir. Renk renk, alımlı, çağrımlı olmasına bakmayın. Yokluk, hüzün ve yıkımdır bütün havuzların sonu. Havuz cazibesini ona gösterilen ihtimamdan alır. Muhtaçtır başkasına. Çaresiz. Kuyu öyle mi? Kuyu bulunmuş, keşfedilmiştir. İnsan ihtiyacı kadar merakının eseridir o. Yalnız değildir. Biri gelip onu kazmasa da vardır kuyu. Potansiyeldir o. İmgesel yoğunluğunu zamanla kazanmıştır. Su kadar eskidir kuyu. Su, kuyu ile yeniden var olur. Suyun peygamberidir kuyu. Kutsal metinlere, efsanelere, masallara bakmak yeter. Anlamak için, düşünmek için onu. Kuyu düşüncedir, havuz jest. Kuyu metafiziktir, havuz mekanik. Matematikte havuz problemi öne çıkar, teolojide ve tarihte kuyu.

Dünyada kuyular azalırken havuzlar çoğalıyor.

Deniz kıyılarında irili ufaklı otellerin önünde havuz. Bahçelerde, eğlence yerlerinde, yeni tip villa evlerde hatta çok katlı yüksek yapı bloklarının aralarında havuzlar. Boşuna mı? Sırf görsellik uğruna mı? Kuyudan, insanın kuyuyla olan kadim macerasından bir yankı, izlek, sürek, şuuraltı yankıması yok mu? Ta kendisi değil mi kuyu hikâyesinin o? İnsan nereye giderse gitsin neye dönüşürse dönüşsün ne trajedisinden kopabilir ne kendisinden. Bazen cilalı zevk aldanışları içinde avunuşun anaforunda sürüklenir. Havuzda kuyuyu yaşatır. Kuyuyu unuttuğunu sanır. Taşa boğduğunu, kuruttuğunu onu.

Kuyu kurumaz mı? Havuz boş kalır da kuyu kurumaz mı? Elbette kuyu da kurur, kapanır, boş kalır. Ne var ki kuyunun boşluğu başka bir şeydir. Kör denir ona. Kuyu susuz kaldıkça körleşir. İnsanın susuz kuyuya 'kör' sıfatını vermesi ne kadar da trajiktir. Kör bir kuyu, ölü bir kuyu değildir. Görmemek yaşamamak anlamına mı gelir? Görmeyen bir kuyu, cemiyetin özünden çekilmiş öz suyudur. Kör kuyuda cemiyet vardır. Toplum. Tarih ve yazgı. Boş havuz gündelik. Havuzun boşluğu fiziksel bir durum. Sonuçları da öyle. Kuyunun boşluğu bireyin ruhundan toplumun katmanlarına doğru esastan bir kapanma. Kapanış.

Kuyu insanın naturası gibi bazen açık bazen kapalı. Kör bir kuyuda her zaman su ihtimali vardır. Çok umutsuz insanın içinde yaşayan iğne körü ışık gibi. Tabiattır kuyu. Oraya düşen de boğulmaz oraya kapatılan da kaybolmaz. Yusuf'un kardeşlerine haksızlık yaparlar. Ne kadar kıskanç ve zalim olsalar da onu birilerinin mutlaka eğilip bakacağı bir kuyuya atarlar. Yoksa taşlayıp öldürebilirlerdi. Kimse görmesin diye toprağa, kuma gömebilirlerdi. Kutsalın dizgesine kopukluk olmaz. Kuyu kutsalın ışığıyla boyanmıştır, örülmüş taşlarında onun yankısı vardır. Bulabildiğim kuyuları ziyaret ediyor konuşuyorum onlarla. Eğilip sessizliklerini dinliyorum. Gurur bağnazı havuzların kenarından sessizce geçiyorum. Hazır tabutlar mı onlar ne?


  Editör :  Rıdvan GÖK

1419 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  zaman

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 52
 Dün : 45
 Toplam : 184462
 Ip No : 52.91.0.112
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.