Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Deneme - SAKLAMBAÇ /Gülşah YILMAZ - Yeni Kalemler
   
 SAKLAMBAÇ /Gülşah YILMAZ

 Yazı Boyutu

 Tarih : 28.03.2009 - 16:57:17


Bir dağ başı yalnızlığıdır benimkisi. Yüce dağın ardına saklanmıştır, beni prangalara vurup sürgüne gönderirken özgürlüğüm. Duygularım olan bitenden bîhaber, içimde adeta saklambaç oynar, beni hürriyetime kavuşturacak anahtarın izini sürme peşinde...

 

SAKLAMBAÇBir dağ başı yalnızlığıdır benimkisi. Yüce dağın ardına saklanmıştır, beni prangalara vurup sürgüne gönderirken özgürlüğüm. Duygularım olan bitenden bîhaber, içimde adeta saklambaç oynar, beni hürriyetime kavuşturacak anahtarın izini sürme peşinde… Yalnızlığım saklandığı yerden çıkmak istemez, gelip götürmek isteyenlere bütün kapılarını sürgüler, kepenk indirir, susar susar ya da susmak zorunda kalır. Nihaî cevabı derûnumda gizli şifreyi kim çözer?
Özgürlük bir kafese veya mahbese hapsolmamak, özgürlük dilediğini gönlünce yapabilmek, özgürlük bir martının kanadı olabilmek ve onun gözünden seyreylemek devr-i âlemi… Benim özgürlüğüm de bilir bunları; ama bir tecahül-i arifane içinde bilmezden gelir; sever saklanmayı, sessiz kalmayı. Her kazan kaldırışında, biraz daha dibe vuracağını bilmenin ezikliği içinde, başını önüne eğer, siner. Ve saklambaç yeniden dem vurur her dile gelişinde.
Bir kış şiiri gibidir özgürlük; okurken iliklerine kadar üşürsün, kalemsiz yazarsın mevsimlerin sayfalarına tek tek…
Hayat hep bir vazgeçiştir aslında; özgürlük de hep o vazgeçileni arar durur. Hayatta vazgeçemediğimiz, terk edemediğimiz bir tek yalnızlığımızı sürükleriz ardımız sıra.
Hayal kurmaktır özgürlük; bazen kendimizi adadığımız inançlarımız uğruna, gözümüzü kırpmadan candan geçişlerimiz; bazense kalbimizde ufak bir yere dokunan küçük bir serzeniş olarak kalır, gönül defterimizi meltemiyle kısa bir süre meşgul eder.
Herkesin özgürlüğü kendine göre bir rota tayin eder; bazıları ilk “Dur!” deyişte demir atar; ama bazıları ise yelkenleri fora deyip ardında kalanlara fazlaca kafa yormadan açık denizlerde şansını dener, sergüzeştinin küpünü nice anılarla doldurmaya nail olur.
Özgürlük bir aşktır… Bir yaşam biçimidir… Aşık olduğum hiçbir şeye de dokunulmasını istemem. İsteklerime saygı duyulmasını beklerim. Bir dizi istek listesi sıralarım beni tanıyanlara. Ancak bu şekilde hesapsız sevilebilir, sevebilirim. Benliğimle danışıklı dövüşüm yaşadığım sürece arada bir verdiği molalarla devam edip gider anlaşılan. Ne zaman ki, yalnızlığımla barış masasına oturur, yaşadığım çevreye daha çok uyum göstermek adına özgürlüğümden bir nebze olsun taviz veririm, işte o zaman büyürüm; içimdeki sen ben kavgası nihayetlenir. Açık denizlerdeki tehlikelerden uzaklaşıp durgun ve sığ sularda demir atar, dönüşümü tamamlarım.
Bir balıkçı teknesini nasıl gözlerse eşi ve çocukları, beni de saklandığı yerden çıkarak karşılar özgürlüğüm. Artık ipleri elimde bir kukladır yalnızlığım… Ne zaman istersem o zaman “perde” der, oynamaya başlarım. Doludur ağlarım, yani deneyimlerim beni kemale erdirmiştir. İçimdeki göçmen kuşları uçurma zamanıdır, oltaları atıp emekliye ayrılma zamanıdır… Sobelenecek özgürlük ortaya çıkmış, oyun sona ermiştir.

Gülşah YILMAZ

(Ordu- Perşembe Anadolu Lisesi Öğrencisi)


  Editör :  Rıdvan GÖK

354 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Rıdvan GÖK

 Kategori ¬ Deneme

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 28
 Dün : 85
 Toplam : 142792
 Ip No : 3.235.62.151
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.