Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Biyografi - KÖYLÜ BİR KADININ GÜNLÜĞÜ /Mükremin ALBAYRAK - Yeni Kalemler
   
 KÖYLÜ BİR KADININ GÜNLÜĞÜ /Mükremin ALBAYRAK

KÖYLÜ BİR KADININ GÜNLÜĞÜ /Mükremin ALBAYRAK
 Yazı Boyutu

 Tarih : 02.05.2009 - 19:35:23


Eskiden köylü kadının çektiği sıkıntılardan söz açılınca, anam şöyle bir nefes alır ve başlardı anlatmaya. Onun anlattığına göre, özellikle yaz gününde, bir kadının günlüğü kısaca şöyle geçmektedir:....

 

KÖYLÜ BİR KADININ GÜNLÜĞÜ

Eskiden köylü kadının çektiği sıkıntılardan söz açılınca, anam şöyle bir nefes alır ve başlardı anlatmaya. Onun anlattığına göre, özellikle yaz gününde, bir kadının günlüğü kısaca şöyle geçmektedir:

Sabahın alaca karanlığında kalkılır, o zaman tüp gaz falan yoktur. Sabah kahvaltısı hazırlamak için ocak yakılır. Sabah namazını kılan kadın, eğer kocası namaz kılıyorsa, beş-altı defa onu kaldırmak için odasına gider gelir (Koca namazı kılınca tekrar uykuya yatar). Namazını kılan kadın, hayvanların bakımı için ahıra iner. İneklerin altını temizler, sütünü sağar, daha sonra da çobana teslim etmek için sığırların toplandığı yere götürüp gelir (Bu sıralarda evin beyi uykunun en tatlı anındadır).

Ahırdaki işlerini tamamlayan kadın, eve çıkar, kahvaltıda pişireceği çorba ve pilav için koyduğu su soğuduysa ocağın altını tekrar yakarak onu ısıtır. İnekten aldığı sütü kaynatır. Varsa çocuklarını kaldırır. Kocasını kaldırmak için epeyce zahmet çeker.

Bunca zahmetten sonra sofraya oturulur, kahvaltı tamamlanır. Kadın alelacele sofrayı kaldırır, bulaşıklarını yıkar ve tarlaya götürülecek yiyecekleri hazırlayıp heybeye koyar. Ahırdan eşeği çıkarır, semerini bağlar, heybeyi yerleştirdikten sonra, komşunun beyiyle sabah muhabbetini yapmakta olan kocasına seslenir: “Hadi gıız gün köye yayıldı, biz daha tarlaya gideceez!” (Kocaya gızz denmesi örftendir. Lan demek büyük ayıplardandır). Koca, sohbetin bölünmesine kızar, gelirken de şöyle seslenmeden geri durmaz: “Baarıp durma be!..”

Koca,  hanımının hazırladığı eşeğe biner, en az bir saatlik yol gidilerek tarlaya ulaşılır. Koca, eşekten inince en temiz yere boylu boyunca uzanır: “Vay anam vay; amma da yoruyor şu işşek de adamı.”

Kadın, kocasının indiği eşekten heybeyi indirir, semerini üzerinden alır, iyi otlu yere bağlamak için giderken kocası arkasından bağırır: “İşşee gozel yire bala gızz, gelirken de cıtlık topla ha!..”

Kadın,  güzel otlu yere eşeği bağlar, kocasının istediği cıtlıkları toplamak için epey zahmet çeker. (Cıtlık, tırpanla ekin biçerken ekinin dağılmaması için kullanılan taplayı oluşturan otlar) Otları kocasına toplayan kadın, orağını alarak hemen işine başlar.

Öğleye kadar beraber çalışırlar. Öğle vakti olunca, kadın yemeği hazırlamaya başlar. Koca ise, beş-on dakikalık öğle şekerlemesi için, ağacın en güzel gölgesine çekilmiştir. Öğle yemeği yenilir, kadın bulaşıkları ve çantayı toplar. Öğle namazını kılar, kocasıyla birlikte tekrar işe başlar; onunla akşama kadar yarışırcasına çalışır. (Kocanın akşama kadar sigara molası bayağı yer tutmaktadır.)

Akşam olur, kadın eşeği getirip semerini bağlar, çantaları ve heybeyi eşeğe yükler. Koca, oturduğu yerden yavaşça kalkar ve eşeğine biner. (Eğer bir çocuk var ve eşeğin terkisinde duracak kadarsa orada, daha küçükse annesinin kucağında köyün yolunu tutar.) Çocuk yoksa yolda gelirken, akşam yakacağı odunları toplar.

Eve vasıl olunca, koca oflayıp puflayarak eşekten iner, komşu beyle ayaküstü sohbete başlar. Kadın, kocasının indiği eşekten heybeyi indirir, semerini alır ahıra bağlar. Bu esnada sığırlar dönmüştür; kadın inekleri sağar, ahırı temizler, evine çıkar. Akşam yemeğini hazırlamak için ocağı yakar. Yemek hazır olunca, komşuyla sohbet etmekte olan kocasını çağırır. Yemek yenir, kadın bulaşıkları yıkamaya koyulur. Bu esnada akşam sağdığı sütü de kaynatır, yoğurt yapmak için mayalar.

Karnı doyan bey, bu toklukla hafif bir şekerleme yapar. Kadın, bulaşıkları yıkayıp evi topladığında,  koca uyanır ve sinirli bir sesle bağırır: “Hadi gızz çay nerde daa…”

Kadın kızsa da, kocasına olan saygısından, yine de sesini çıkarmaz; ama mırıldanmadan da edemez: “Sanki benim on tane kolum var, bugün de içmeyiversen olmaz mı şu çayı?.”

Kadın ocakta çayı da yapar, kocasına sunar. Bu esnada akşam saat olmuştur on-on bir, son bulaşıkları da yıkar. Eğer ekmeği tükenmişse hamur yoğurur, ekmek pişirir ve vakit olur gecenin yarısı. Bu yorgunlukla, uyuklayarak, yatsı namazını kılan kadın, dizlerinde kalan son güçle kendini yatağa atar; ta ki yarına dinç kalkabilsin.

İşte,  anamın hatırlayabildiği kadarıyla, bir kadının günlük yaşantısı kısaca böyle özetlenebilir. Bunca işe rağmen karısına yardım etmeyen kocaya kızıp kadına mı acıyalım; yoksa,  günümüzde, bunların onda birini yaptığı halde nazından geçilmeyen kadının kocasına mı acıyalım?..

 


  Editör :  Rıdvan GÖK

1851 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 35 Puan Verildi
 Kaynak :  ZAMAN

 Kategori ¬ Biyografi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 49
 Dün : 80
 Toplam : 182219
 Ip No : 52.23.219.12
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.