Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Deneme - KAYIP DEĞERLER / Hasan MUTLUOĞLU - Yeni Kalemler
   
 KAYIP DEĞERLER / Hasan MUTLUOĞLU

 Yazı Boyutu

 Tarih : 05.04.2009 - 12:22:37


Yazıma ikici kez okumaya başladığım merhum Nurettin Topçu hocanın Amerikan Mektuplarıadlı eserinden ,önemsediğim bir anektotla başlamak istiyorum.

 

KAYIP DEĞERLER 

Yazıma ikici kez okumaya başladığım merhum Nurettin Topçu hocanın “Amerikan Mektupları”adlı eserinden ,önemsediğim bir anektotla başlamak istiyorum:

 “Çamlıca’ya doğru yürüyüş yapıyorduk.Toprak bir yokuşun üstünde yolu tıkayan bir kaya parçasını kazma ile kırarak yolu açan bir adama rastladık.Önce onu bir amele zannettik.Arkadaşım tekerlek,siyah sakallı,tatlı,güler yüzlü,oldukça iri ve genç cüssesiyle çalışan adamı selamladı,”Amele misin ? Yalnız mı çalışıyorsun ? “ diye sordu.Kazmasına dayanarak bir gazali andıran derin, siyah gözleriyle bizi süzen kahraman Türkmen’in heyecanlı, gür sesini dinlerken kulaklarıma inanamıyordum:  “ ben arabacıyım, na şu karşı kulubede oturuyorum, amele değilim. Allah için bu yolu yapıyorum.”
 

Bizim şaşkınlığımıza bakıyordu. Biz sormadan devam etti. Lakin gözleri dolmuştu, sesi titriyordu. Serbestçe ağlayabilen kahramana benziyordu:

“ Babam Çanakkale’de şehit oldu, bir helva pişiremedim. Evladımı İstiklal Harbi’nde kurban verdim. Bir mevlit okutamadım. Ruhlarına gönderecek bir şeyim yok. İşte bu hayrı yapıyorum.”

Hemen kazmaya sarıldı ve “Allah!” diye başladığı işine devam etti. Ben bu vicdan azametinin karşısında o gün bugün secdeye kapanıyorum.”

Evet, yazarın duygularına katılmamak mümkün mü?

Bir eğitimci olarak günümüzde böyle bir neslin varlığını görebilmek amacıyla neler yapılması gerektiğini uzun uzun düşünmeye başladım.

Şüphesiz idealist, aksiyoner, gerçekçi eğitimciler geleceğin hazırlanması yapılanması adına önlerindeki nesile bir şeyler kazandırmaya çalıştığını biliyoruz.

İhtiyaç duyulan bilgiye her zaman her yerde ulaşma imkanına sahibiz. Önemli olan bilginin nasıl elde edilebileceğini öğretilmesidir. Yani “Balık yemeği değil balık tutmayı” öğretmek lazım.

Esasında her şeyden evvel önce ailede sonra okullarda karakterimizi oluşturan “Ortak değerlerimizin” çocuklara kazandırılması şarttır. Günlük yaşantımızın seyri içinde değerler eğitimden yoksun sağlam karakteri oluşmamış gençlerin verdiği rahatsızlık gelecek adına aklı başında herkesi endişelendirir.

“Alçak gönüllü, sadakat sahibi, cesaret sahibi, sade yaşamayı seven, sabırlı, cömert, dikkatli, dürüst, saygılı, iyimser, açıksözlü, kibar, candan ve sorumluluklarını bilen” çocukların/gençlerin yetiştirilmesi için yapılan ve yapılmakta olan çalışmalara ivme kazandırılması geleceğimiz için çok önemlidir.

Tarihi geçmişten tevarüs eden millet olma özelliklerini sağlıklı bir şekilde topluma kazandırmağımızda “Allah korusun” çözülmeler başlar ve millet gerçeği ortadan kalkar.

Şimdi düşünelim fert olarak bana düşen sorumluluklar nelerdir?

“Herkes kapısının önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur.” Atasözü bu gerçeği gayet iyi açıklar.

Kendimizi, ailemizin tüm fertlerini bu doğrultuda toplum üyeliğine hazırlamalıyız. Konumumuz, görevimiz ne olursa olsun günlük yaşantımızda ve işimizde değerlerimizi yaşatmalıyız. Eskilerin ifadesi ile “Hal dili ve kal dili” uyumlu olmalı.

Özünde, sözünde hareketinde doğru olmak aile- okul-çevre ortamlarının etkili ve ortaklaşma çalışmasıyla neticelere ulaştıracağına inanıyorum.

Geleceğimizin güzel olması ümit ve heyecanıyla…

    


  Editör :  Rıdvan GÖK

553 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Deneme

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 34
 Dün : 103
 Toplam : 165311
 Ip No : 18.204.2.190
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.