Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Eğitim - KÜLTÜR ADAMI/ Adem YILDIZ - Yeni Kalemler
   
 KÜLTÜR ADAMI/ Adem YILDIZ

 Yazı Boyutu

 Tarih : 05.04.2009 - 12:17:18


Kültür ve medeniyet kavramları üzerinde çok söz söylemek mümkün.Burada üzerinde duracağımız düşünce ise kültür adamı olmak eksenli olacaktır.

 

 

KÜLTÜR ADAMI / Adem YILDIZ*

 
Kültür ve medeniyet kavramları üzerinde çok söz söylemek mümkün.Burada üzerinde duracağımız düşünce ise “kültür adamı” olmak eksenli olacaktır.

           

Uzun ve yorucu bir kültür değişimi geçirmiş olan milletimiz üzerindeki başkalaşım Türk kültürü kavramının henüz anlaşılamadığını veya herkesçe kendine göre yorumlandığını göstermektedir.

           

Batı kültürünü benimsediğini iddia edenler ,milli bir kültürümüzün yaşatılmaya çalışıldığını savunanlar ,kültürümüzün kaynağının İslam kültürü olduğuna işaret edenler vb.bir tercihli kültür mozayiği içinde bulunan ülkemiz merhum Erol Güngör’ün deyimiyle yamalı bohça manzarası arz eden bir kültür atlası gibi görünmektedir.

           

Kültürün ortaklığı halk nezdinde yaşatılmaya çalışılsa da aydınlarımız arasında bu birliktelikten bahsetmek oldukça zordur.Çünkü aydınlarımız arasında bile farklı kültür temayülleri mevcuttur ki görüntü kültürün modernleşmesi olarak da izah edilir tarzda değildir.Çünkü millet tektir ve kültürü de tektir.Kültürümüz bilinmeden ,araştırılmadan körü körüne milli kültürden bahsetmek ne kadar anlamsızsa ,temeli dil olan kültürümüzü yabancı kültürlerle modernleştirdik demek de o derece safdilliktir.

           

Bugün, kulaktan dolma kültür zenginliği ifadeleri bizim bir açmazımız olarak karşımızda durmaktadır. İşte günümüzün kültür adamlarına öğretilenler de tercihli kültür durumlarından birisi ile sanki zorunluymuş gibi daha çok alakadar olup diğerlerini hafife almak yönündedir.Burada asıl mesele kültürümüzü kutsal bir pınar sayıp olanca saflığı ile bir bütün olduğu fikrini kabul edemeyişimizdir.

           

Kendi diline yabancılaşmış , döneminin en sade eserleri arasında yer alan “Seyahatname”yi bile günümüzde anlayamayan ,dini ve milli değerlerini köhne sayan toplumumuzun bazı kesimlerine kültür adamı gençlerimizin diyeceği çok şey olmalı.

           

Kültür köklerimizin sürgünleri geleceğe sağlam köklerle kalabilir.Kendi kaynağından beslenmeyen kültür adamları her türlü tehlikeye açıktır ve her rüzgardan etkilenebilir.Kültür anne sütüdür.Hastalıklara karşı en iyi kalkan olan anne sütü gibi kültür de sözünden değil özünden alınınca hiçbir fırtınada eğilmeyecektir.Geleceğin kültür adamı misyonunu üstlenecek gençlerimizin duyarlılıklarını ince bir denge üzerine oturtmaları gerekecektir.Bu işi yapabilecek gençlerin yetiştiğini görmek bizleri gururlandırıyor.Hele kuruluş amaçları arsında geçmişini ve kültürünü anlayıp yorumlayabilen bireyler yetiştirmek olan sosyal bilimler liselerinin bu konunun bayraktarlığını yapacağına inancım sonsuz.
 
Son sözü yine değerli hocamız Erol Güngör’e bırakalım: “Batı modeline sırtımızı çevirmek ne kadar abes ise insanlığın bütün değerlerinin sadece orada olduğunu kabul etmek de anlamsızdır.”
 
Selam yeni neslin kültür adamlarına…
------------
 
*Konya Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni

  Editör :  Rıdvan GÖK

1431 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yeni Kalemler

 Kategori ¬ Eğitim

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  SEVGİLER HARMAN OLDU isimli kitap Tes-İş Sendikası Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesitarafından bastırılarak yayınlanlanmış ve dergimizin editörü Rıdvan GÖKe ithaf edilmiştir...  

  YENİ KALEMLER DERGİMİZE YAZILARINIZI BEKLİYORUZ....  

  Bu millet sanatla edebiyatla düşürüldü, yeniden onunla kalkacak ayağa. (F. Gemuhluoğlu)  

 
 Köşe Yazıları

Rıdvan GÖK

Rıdvan GÖK ¬
SEYİR DEFTERİ

Aytaç AYDIN

Aytaç AYDIN ¬
Gölgeyi değil gölgeyi düşüreni düşünmek..

Doğan KARA

Doğan KARA ¬
ŞAH-I MÜMECCED RESUL-İ EKREM EFENDİMİZ

FUAT TURKER

FUAT TURKER ¬
Nefes Alan Sabah...

ABDÜSSAMED KOÇER

ABDÜSSAMED KOÇER ¬
İSTANBULA MEKTUP bir babanın duygu esitileri...

Mehmet ALTUNTAŞ

Mehmet ALTUNTAŞ ¬
BEDEL ÖDEDİK Mİ?

Gonca Gül USTAOĞLU

Gonca Gül USTAOĞLU ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Metin Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Metin Eklenmedi.
Bu Ay içinde Metin Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 52
 Dün : 45
 Toplam : 184462
 Ip No : 52.91.0.112
     

 
 Son Eklenenler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Metinler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

 

  
 

   © Copyright - 2009- Yeni Kalemler - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.